سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  13:31   

وجود ۲ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایلام

سرویس ایلام - استاندار ایلام در نشست تخصصی حقوق کودک در استانداری ایلام که با حضور وزیر دادگستری برگزار شد، اعلام کرد: 2 هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایلام وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، قاسم سلیمانی دشتکی ضمن اعلام این خبر عنوان کرد: در بحث حقوق کودک هر منطقه، بایست اقتضائات خاص آن منطقه را در نظر داشت و برای تهیه یک برنامه مدون و علمی بایست مطالعات راهبردی علمی و دقیق در هر منطقه صورت گیرد چرا که مسائل خاص کودکان در استان‌های سنتی مانند ایلام با کلان شهرها متفاوت است.

استاندار ایلام در ادامه به غنای فرهنگی مناطق مختلف کشور از جمله استان ایلام اشاره کرد و تصریح کرد: نقاط قوت این فرهنگ می‌تواند در پیشبرد امور و کاهش آسیب‌های اجتماعی مؤثر باشد.

وی ایلام را از لحاظ بافت فرهنگی و اجتماعی در کشور منحصر به فرد دانست و افزود: فرهنگ احترام به بزرگ‌تر و تشکیل هیئت‌های صلح در استان یک نمونه از این فرهنگ غنی است که نقش اساسی در حل و فصل نمودن منازعات قومی ایفا می‌کند و یک بازوی توانا برای دستگاه‌های ذیربط است.

سلیمانی دشتکی در ادامه با اشاره به این مطلب که بیش از یک سوم جمعیت کودکان زیر ۱۸ سال استان در شهرها و ۵۵ هزار نفر در روستاها زندگی می‌کنند، اضافه کرد: بیش از ۲ هزار کودک بازمانده از تحصیل امروز در استان وجود دارد که بایست با برنامه ریزی دستگاه‌های متولی این موضوع پوشش داده شود.

وی در ادامه به وضعیت نامناسب تغذیه کودکان در مناطق کمتر برخوردار اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۰۰۰ کودک معلول در استان نیز وجود دارد که این موضوع نیازمند توجه خاص است.

استاندار ایلام به برخی از آسیب‌های تهدید کننده حقوق کودکان چون کودک همسری، کودک آزاری، بیگاری کشیدن از کودکان، کودکان طلاق و… اشاره کرد و افزود: با فرهنگ سازی مناسب فشارها بر کودکان برداشته شود و بجای آن با نگاه سازنده مسیر رشد و اعتلای آنان را فراهم ساخت.

وی در پایان به تشکیل بانک اطلاعاتی با موضوعات کودکان در استان خبر داد و عنوان کرد: برای برخورد با آسیب‌های اجتماعی در حوزه کودکان برنامه ریزی و اقداماتی با حضور افراد صاحب نظر انجام شده است.

رصد و پایش خانه‌های امن و اورژانس اجتماعی برای صیانت از کودکان

رئیس دادگستری استان ایلام نیز در این نشست گفت: مهدهای کودک، خانه های امن و اورژانس اجتماعی بهزیستی و همه اماکنی که با کودک ارتباط مستقیم دارند با هدف تأمین امنیت کودک به طور مرتب مورد پایش و رصد قرار دارند تا حقوق روحی و جسمی کودک در این اماکن ضایع نشود.

محمد رزم افزود: در استان ایلام سال گذشته سه کودک و نوزاد در زندان همراه با مادر خود بودند اما امسال تا کنون هیچ موردی از زندگی کودک و نوزاد در زندان وجود ندارد.

وی یادآور شد: ۱۱ کودک زیر ۱۸ سال به علت بزه های مختلف بازداشت هستند و هدف بازگشت افراد کم سن و سال بزهکار به اجتماع و زندگی سالم و کاهش جرائم توسط افراد خردسال با انجام کارهای فرهنگی و مهارت محور است.

رزم گفت: یکی از کارهای فرهنگی کنوانسیون حقوق کودک دادگستری استان ایلام فراهم کردن شرایط تحصیل برای ۱۰۸ کودک بازمانده از تحصیل در منطقه محروم موسیان در سال گذشته بود.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#استاندار ایلام، سلیمانی دشتکی
#کودک بازمانده از تحصیل
#رییس کل دادگستری ایلام، محمد رزم