سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  13:39   

حضور چهره های جدید و مورد اعتماد بارزانی ها در دولت جدید اقلیم کردستان

سرویس جهان- یکی از چهره های جدید و مورد اعتماد بارزانی ها صفین دزه ایی است که گفته می شود به چهار زبان انگلیسی، فارسی، عربی و ترکی مسلط است.

.

سرویس جهان- مسرور بارزانی، نخست وزیر جدید اقلیم کردستاان عراق که پسر عموی نچیروان بارزانی، نخست وزیر سابق اقلیم کردستان است، بیشتر وزرای کابینه نچیروان را کنار گذاشته و چهره ای جدید اما مورد اعتماد خود را به پارلمان اقلیم کردستان معرفی کرد که در نهایت همه آنها رای اعتماد گرفتند اما آشتی هورامی که او را معمار صنعت نفت و چهره مرموز حوزه نفت و گاز اقلیم کردستان خوانده اند از ره یافتن به کابینه باز مانده است هرچند مسرور بارزانی وی را به عنوان مشاور خود در امور انرژی منصوب کرده است.

مسرور بارزانی همچنین فلاح مصطفی، مسئول امور خارجی اقلیم کردستان را که نیز معادل وزیر خارجه در کشورهای مستقل است برکنار کرده و صفین دزه ایی، سخنگوی کابینه قبلی را به عنوان مسئول ارتباطات خارجی جدید اقلیم کردستان منصوب کرده است.

سایت خبری-تحلیلی المانیتور گفته است صفین دزه ایی فرد مورد اعتماد بارزانی ها و تحصیل کرده غرب است. او علاوه بر زبان کردی که زبان مادریش است به چهار زبان عربی، ترکی، فارسی و انگلیسی نیز مسلط بوده و کشورهای غربی نیز از انتصاب وی به عنوان مئول ارتباطات دولت جدید اقلیم کردستان استقبال می کنند.

صفین دزه ایی از از جمله افراد معدود و مورد اعتماد بارزانی بوده که به گفته المانیتور به خانواده بارزانی وفادار است.

دیپلمات های غربی صفین دزه ایی را قابل اعتماد، خوش برخورد و دیپلماتی کم نظیر توصیف کرده اند.

این پایگاه خبری-تحلیلی با اشاره به قتل دیپلمات ترک در اربیل در روز چهارشنبه گذشته و تشدید برخورد میان پ.ک.ک و دولت ترکیه در خاک اقلیم کردستان، بر این باور است که صفین دزه ایی می تواند چنین مسائلی را که بر روابط میان اقلیم کردستان از یک سو و اقلیم کردستان ودیگر احزاب کرد تاثیر می گذارد مدیریت کند.

یک دیپلمات غربی که تجریه کار با صفین دزه ایی را دارد به المانیتور گفته است دزه ایی دارای تجربه و روابط عمیقی در منطقه و فراتر از آن است

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#مسرور بارزانی
#صفین دزه ایی