سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  15:51   

اجساد 70 زن و کودک کُرد از یک گور جمعی در جنوب عراق بیرون آورده شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سازمان شهدای عراق با نبش یک گور جمعی به جای مانده از دوره حکمرانی رژیم منحله بعث در جنوب این کشور، اجساد ده ها زن و کودک کُرد را بیرون آورد. 

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، سازمان شهدای عراق امروز (سه شنبه) در منطقه الشیخیه در شهرستان سلمان در جنوب استان مرزی مثنی در جنوب این کشور، یک گور جمعی حاوی اجساد زنان و کودکان کُرد قربانی رژیم منحله بعث را باز کرد.

بر اساس این گزارش، نبش گور دسته جمعی مذکور که بقایای اجساد 70 زن و کودک کُرد اعدام شده از سوی رژیم بعث را در خود جای داده، از سوی کمیته امور گورهای جمعی سازمان شهدای عراق، با پشتیبانی پرسنل پزشکی قانونی و حضور یک هیئت پارلمانی، اعضای دولت محلی استان مثنی و خانواده های قربانیان انجام شد.

این در حالی است که فؤاد عثمان، مسئول اطلاع رسانی وزارت امور شهیدان و انفال شدگان اقلیم کردستان روز گذشته از سفر یک هیئت از این وزارتخانه به استان مثنی برای انجام امور رسمی و اداری نبش چهار گور جمعی متعلق به کردهای قربانی رژیم بعث خبر داده و تاکید کرده بود که با آماده سازی های صورت گرفته، روند خارج ساختن اجساد موجود در این گورها از امروز به طور رسمی آغاز می شود.

عثمان ضمن اعلام این که پیش بینی می شود بیش از 200 جسد کردهای قربانی عملیات نسل کشی موسوم به انفال در این چهار گور جمعی وجود داشته باشد، خاطر نشان ساخته بود که کار نبش گورها و خارج ساختن اجساد موجود در آنها را یک تیم متشکل از نهادهای ذی ربط در عراق و اقلیم کردستان انجام خواهند داد.

یادآور می شود که احمد منفی جوده، استاندار مثنی در ماه مارس گذشته از کشف یک گور جمعی مربوط به دوران زمامداری صدام حسین، دیکتاتور مهدوم عراق در بیابان های خشک واقع در جنوب شهر سماوه، مرکز این استان دارای مرز مشترک با عربستان سعودی خبر داده و تاکید کرده بود که اجساد موجود در این گور متشکل از چند بخش، متعلق به کردهایی است که در دهه 80 قرن گذشته میلادی و در جریان عملیات انفال، از سوی رژیم منحله بعث به منطقه مذکور انتقال یافته و قتل عام شده بودند.