سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  16:04   

کشتار غیرمجاز احتمال ابتلا به تب کریمه کنگو را افزایش می دهد / کشف و ضبط 80 کیلوگرم گوشت کشتار غیر مجاز در قروه

سرویس کردستان- مدیرکل دامپزشکی استان کردستان از کشف و ضبط 80 کیلو گرم گوشت قرمز غیر مجاز در شهر دلبران از توابع شهرستان قروه خبر داد و گفت: امروز با هماهنگی دستگاه های قضایی و انتظامی شهرستان قروه 5 قصابی در شهر دلبران که در آن کشتارغیر مجاز دام انجام می شد، پلمپ شد.

مجتبی ورمقانی در گفت و گو با خبرنگار کُردپرس اظهار داشت: در شهر دلبران اقدام به کشتارهای غیر مجاز دام بدون نظارت دامپزشکی و توزیع آن در میان مردم می شود.

او خاطر نشان کرد: در چند ماه اخیر بارها اخطارهای لازم  مبنی بر کشتار غیر مجاز دام به آن ها داده شد همچنین بنرهای اطلاع رسانی درباره خطرات کشتارغیر مجاز در این نقاط  نصب شده اما توجهی به آن نشده است.

مدیر کل دامپزشکی کردستان با بیان اینکه کشتارهای غیر مجاز، احتمال ابتلا مردم به بیماری تب کریمه کنگو را افزایش می دهد، گفت: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که برای کنترل این بیماری باید دام در کشتارگاه های صنعتی کشتار و به مدت 24 ساعت در اتاق پیش سرد نگهداری شود.

ورمقانی ادامه داد: در کشتارگاه هاي صنعتي لاشه دام به مدت حداقل  ۲۴ ساعت دردماي 2 تا 8 درجه سانتي گراد نگهداري مي‌شود و پس از اين مدت لاشه حالت اسيدي پيدا کرده که وجود ويروس را در آن غير ممکن می سازد.

او با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام‌ها علامتی ندارد، تصریح کرد: اگر دام به این بیماری مبتلا شود در مدت هفت روز ویروس از بدنش حذف می‌شود و عدم شناسایی بیماری در دام عاملی است که آمار بیماری را در انسان افزایش می‌دهد.

مدیر کل دامپزشکی کردستان با یادآوری اینکه تاكنون موردي از اين بيماري در اين استان مشاهده نشده است، تاکید کرد: مردم بايد گوشت مورد نياز خود را از فروشگاه هاي مجاز و تحت نظارت و كنترل بهداشتي دامپزشكي تهيه كنند و از خريد گوشت و ساير فرآورده هاي دامي از واحدهای غير مجاز و كشتار كنار جاده اي خودداري كنند.