سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  17:53   

بغداد ورود هزار عنصر داعش از سوریه به عراق را تکذیب کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - فرماندهی عملیات مشترک عراق گزارش های حاکی از ورود هزار تروریست داعش به خاک این کشور از طریق مرز مشترک با سوریه را بی پایه و اساس خواند.

به گزارش کردپرس، سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک وابسته به وزارت دفاع عراق بعد از ظهر امروز (سه شنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز، ضمن تکذیب گزارش های حاکی از ورود هزار تن از تروریست های داعش به خاک این کشور از طریق مرز مشترک با سوریه، تاکید کرد که نیروهای امنیتی در مرزها و مناطق بیابانی حضور دارند و تاکنون شماری از عناصر این گروه تروریستی را از پای درآورده اند.

سرتیپ رسول در این باره اظهار داشت: برخی در مورد نفوذ هزار عنصر گروه داعش به عراق طی مدت اخیر صحبت می کنند که این به معنای ورود یک ارتش کامل از عناصر تروریستی به کشور است، با این حال این مسئله غیر واقعی و عاری از صحت است.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک همچنین تصریح کرد: نیروهای ما در مرزها و در منطقه بیابانی حد فاصل استان های الانبار، صلاح الدین و نینوا حضور دارند جایی که شمار زیادی از پناهگاه های داعش را منهدم ساخته و شماری از عناصر این گروه تروریستی را به قتل رساندند؛ برخی عناصر گروه نیز تلاش می کنند وارد کشور شوند با این حال نیروهای امنیتی بی درنگ تلاش های آنها را ناکام می گذارند.

این در حالی است که پیشتر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به نقل از هشام الهاشمی، پژوهشگر و کارشناس امور امنیتی عراقی از ورود هزار تروریست داعش از سوریه به عراق ظرف هشت ماه گذشته خبر داده و تاکید کرده بود که بیشتر این عناصر در استان های مرزی و مرکزی این کشور به ویژه استان مرزی الانبار در غرب کشور هسته های مخفی تشکیل داده و مشغول فعالیت و تحرک تروریستی هستند.

به گفته الهاشمی، تروریست های مذکور به دلیل آن که خودشان شهروند عراق هستند و به مشخصات جغرافیایی مناطق این کشور آشنایی دارند، با استفاده از تونل، غار و دیگر ویژگی های جغرافیایی مناطق محل استقرار خود، پنهان می شوند و افرادی که در این مناطق تردد می کنند را هدف قرار می دهند.

سعد محمد، یکی از فرماندهان ارتش عراق نیز ضمن اعلام این که عناصر تروریستی داعش در مناطقی از قبیل غارها و اماکن صعب العبور که نیروهای کشورش قادر به کنترل کامل آنها نیستند، خود را پنهان می کنند و در نتیجه کسی قادر به ریشه کن ساختن آنها نیست، خاطر نشان ساخت که این هسته های مخفی در شب از پناهگاه های خود خارج شده و دست به فعالیت های تروریستی می زنند جایی که انفجارهای اخیر استان مورد مناقشه کرکوک و حمله به نیروهای حشد الشعبی نیز کار آنها بوده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#مرز سوریه
#نفوذ داعش
#فرماندهی عملیات مشترک