سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  18:42   

رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا خبر داد؛

کاهش قابل ملاحظه نیروهای آمریکا در مناطق تحت کنترل کردها

سرویس جهان- ژنرال کنت مکنزی از کاهش قابل ملاحظه تعداد نیروهای آمریکا در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خبر داده است.

 

به گزارش کردپرس، در حالی که ترکیه خود را برای حمله احتمالی به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه آماده کرده است، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه موسوم به سنتکام از کاهش قابل ملاحظه نیروهای آمریکا در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خبر داده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پاییز گذشته به دنبال پیشروی سریع نیروهای کرد در مبارزه با داعش در شمال سوریه، که به شکست کامل این گروه تروریستی در بهار منجر شد، اعلام کرد نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خارج خواهند شد و باید نیروهای بین المللی جای آنها را بگیرند.

روز گذشته ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا که بر ماموریت نیروهای این کشور در خاورمیانه نظارت دارد از کاهش قابل ملاحظه نیروهای آمریکا در شمال سوریه خبر داد. این در حالی است که ترکیه با تجمع نیرو و تجهیزات در شمال سوریه نسبت به انجام عملیات نظامی علیه کردهای سوریه در صورت عدم ایجاد منطقه امن و دور شدن نیروهای کرد سوریه از مرز ترکیه تاکید کرده است.

وی به خبرگزاری نورث پرس گفته است ما به دنبال خروج از شمال سوریه هستیم و تاکنون تعداد قابل توجهی از نیروهای ما خارج شده اند اما قبل از خروج کامل می خواهیم به نیروهای محلی برای ایجاد ثبات در این منطقه به منظور جلوگیری از بازگشت داعش کمک کنیم.

وی زمان مشخصی برای خروج کامل نیروهای آمریکا از سوریه ارائه نکرده است.

در همین حال، جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، در پی تهدیدهای وزیر خارجه ترکیه نسبت به انجام عملیات نظامی علیه کردها در صورت عدم ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به ترکیه رفته است و در حال گفتگو با مقامات ترکیه است.

برخی رسانه های غربی از موافقت برخی کشورهای عضو ناتو مانند انگلیس و فرانسه برای اعزام نیرو به شمال سوریه در جهت پر کردن خلا ناشی از خروج نیروهای آمریکا خبر داده اند.

 هفته گذشته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نسبت به حمله احتمالی ترکیه به شمال سوریه که ممکن است جان سربازان آمریکایی را در شمال سوریه به خطر بیاندازد هشدار داده بود.

ژنرال مکنزی دوشنبه به شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه رفت و با مقامات ارشد کرد از جمله مظلوم عبدی(کوبانی) فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک دیدار و گفتگو کرد. مظلوم عبدی در توییتی از گفتگوی طرفین بر سر موضوعات مهم خبر داده و نتیجه گفتگو را مفید ارزیابی کرده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#ترکیه
#داعش