سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  19:12   

بخشدار منطقه سیدکان خبر داد:

استقرار ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل پ.ک.ک

سرویس عراق و اقلیم کردستان- بخشدار منطقه سیدکان در استان اربیل اقلیم کردستان، از استقرار ارتش ترکیه در بسیاری از مناطق استراتژیکی که پیشتر تحت کنترل پ.ک.ک بوده، خبر داد.

به گزارش کردپرس، احسان عبدالقادر در گفتگو با سایت خبری اس. ان، ان، گفت که حملات ارتش ترکیه علیه مناطق مختلف اقلیم کردستان و پیشروی نظامیان این کشور در خاک اقلیم ادامه دارد و  20 روستای منطقه سیدکان در برادوست از توابع استان اربیل، در معرض خطر جدی بوده و احتمال تخلیه کامل آن ها وجود دارد و در حال حاضر ساکنین این روستاها در هنگام بمباران این روستاها را تخلیه کرده و پس از پایان بمباران به خانه ها خود بازمی گردند.

بخشدار منطقه سیدکان در استان اربیل، افزود که تداوم حملات ترکیه به روستاهای اقلیم در حالی است که دیگر نیروهای پ.ک.ک، در این مناطق حضور نداشته و به دلیل بمباران های جنگنده های ترکیه مواضع خود در نزدیکی روستاها را تخلیه کرده اند.

وی اعلام کرد مناطقی که پیشتر تحت کنترل و در اختیار پ.ک.ک، بود، اکنون به دلیل بمباران ها و برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان تخلیه شده و نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و به ویژه در تپه ها و ارتفاعات استراتژیک که پیشتر در اختیار پ.ک.ک بود، مستقر شده اند.

عبدالقادر خاطر نشان ساخت که پیشتر نیروهای پ.ک.ک، در 150 روستای منطقه سوران مستقر شده بودند، اما از سال 2017 این مناطق را تخلیه کرده و  اکنون در هیچ یک از این روستاها حضور ندارند.

حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه علیه مناطق مسکونی اقلیم کردستان از سال های گذشته ادامه داشته و طی دو سال مذاکرات صلح میان دولت ترکیه و کردهای این کشور متوقف شد، اما پس از شکست آتش بس میان ترکیه و پ.ک.ک، این حملات از2015 از سر گرفته شده و تاکنون  موجب جان باختن و مجروح شدن شمار بسیاری از مردم عادی این مناطق و نیز خسارات شدید به زیرساخت های آن ها شده است.

بنا به اعلام مسئولین این مناطق بیش از ده ها روستا در مناطق مرزی اقلیم کردستان و به ویژه در دامنه های قندیل به دلیل حملات هوایی ترکیه، خالی از سکنه شده است.