سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  23:46   

نماینده پیشین مجلس عراق:

اصلاح قانون انتخابات شوراهای استانی عراق به زیان کردها است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده پیشین مجلس عراق، با اشاره به اینکه اتحادیه میهنی و حزب دمکرات، پیشتر در مورد مخالفت با اصلاح قانون انتخابات شوراهای استانی توافق کرده بودند، اصلاح این قانون را به زیان کردها دانست.

به گزارش کردپرس، شاخوان عبدالله عضو هیئت عادی سازی وضعیت کرکوک از حزب دمکرات کردستان (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی، ضمن اشاره به اصلاح قانون انتخابات شوراهای استانی عراق در مجلس این کشور و مخالفت پارتی با اصلاح این قانون تأکید کرد که پیشتر این حزب با اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) بر سر اینکه نباید این انتخابات پیش از عادی سازی وضعیت کرکوک برگزار شود موافقت کرده بودند.

وی افزود که این دو حزب توافق کرده بودند که تا پیش از عادی سازی وضعیت کرکوک اجازه برگزاری انتخابات شوراهای استانی در کرکوک را ندهند و مجلس نیز پیشتر و در سال 2018 برگزاری انتخابات شوراها در کرکوک به مانند دیگر شوراها را تصویب کرده و اعراب و ترکمن ها خواستار تغییر در این قانون بودند.

نماینده پیشین پارتی در مجلس عراق تأکید کرد که اصلاح قانون انتخابات شوراهای استانی عراق به صورت کنونی به زیان کردها است و به همین دلیل هیئت عادی سازی پیش از نشست مجلس به دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در این مورد هشدار داده و از نمایندگان آنان خواستند که نشست مجلس را ترک کنند.

وی خاطر نشان ساخت که فقط نمایندگان حزب دمکرات به این توصیه عمل کرده و با ترک نشست به اصلاح این قانون رأی ندادند، اما نمایندگان دیگر احزاب کرد به اصلاح آن رأی داده و در مقابل تبعات آن و تهدیدهایی که علیه کرکوک به وجود می آورند، نیز مسئول هستند.

مجلس عراق روز دوشنبه 31 تیر/22 جولای، قانون انتخابات شوراهای استانی کشور را با اکثریت رأی نمایندگان این کشور به تصویب رساند.

رزگار محمد نایب رئیس شورای کمیسیون عالی انتخابات عراق، در این مورد اعلام کرد که 1 آوریل 2020 میلادی و مصادف با 13 فروردین 1399 شمسی، به عنوان روز برگزاری انتخابات شوراهای استانی در تمام عراق و از جمله در کرکوک (با در نظر گرفتن شرایط ویژه این استان) تعیین شده و انتخابات به صورت الکترونیکی و با نظارت دوربین های مداربسته، برگزار می شود.