انتشار:  چهارشنبه 9 مرداد 1398  ::  17:32   

ایستگاه پایانی جشنواره و نمایشگاه مُد و لباس کُردی

سرویس کردستان- جشنواره و نمایشگاه مُد و لباس کُردی که در سنندج برگزار شد امروز چهارشنبه هشتم مرداد ماه 98 پس از سه روز به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، دبیر اجرایی جشنواره و نمایشگاه مُد و لباس کُردی امروز در آیین اختتامیه با اشاره به اینکه برگزاری ۶ کارگاه آموزشی از جمله برنامه‌های جنبی ان بود، گفت: این نمایشگاه در ۲۸ غرفه برپا شد که بدلیل استقبال خوب مردم تا پایان امروز چهارشنبه هم پذیرای بازدید علاقمندان است.

شیدا حبیبی افزود: همچنین طی  سه روز برگزاری جشنواره، دست‌اندرکاران این برنامه با سه نفر خیاط قدیمی و پیشکسوت هم دیدار کردند و از آنها و تجلیل به عمل آوردند.

لباس کُردی یکی از شاخص های لباس ایرانی اسلامی است

معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم در این مراسم اظهار داشت: قانون ساماندهی مد و لباس، سال ۸۵ مصوب شد و سال ۸۷ هم دولت آیین‌نامه آن ‌را تدوین کرد.

سامان احمدی اضافه کرد: کارگروه ساماندهی متشکل از چندین دستگاه اجرایی هم چون سازمان صمت، آموزش و پرورش و صداوسیما در استان تشکیل شده که برگزاری جشنواره و نمایشگاه مد و لباس کُردی یکی از دستاوردهای این کارگروه است.

وی افزود: در چند روز برگزاری این رویداد فرهنگی و هنری مردم با استقبال پرشور خود نشان دادند که چقدر نسبت به لباس و هویتشان عِرق دارند و بنیاد ملی مد و لباس به این نتیجه رسیده که لباس کردی یکی از شاخص‌های لباس ایرانی اسلامی است.

معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اظهار داشت: لباس کردی یکی از المان‌های موثر در شناساندن بیشتر و بهتر کردستان است.

سیر تکاملی لباس کُردی 

یک کارشناس ارشد طراحی لباس هم با اشاره به اینکه لباس به انسان هویت می‌بخشد، گفت: پوشاک هر قومی برگرفته از موقعیت اقتصادی اجتماتی و سیاسی هر قوم است.

پروین مکری اضافه کرد:  کردها بهترین و زیباترین و پوشیده‌ترین نوع پوشاک را در ایران اسلامی دارند.

کارشناس ارشد طراحی لباس با اشاره به اینکه پوشاک  شاخصه‌ای از هنر همیشه منعکس کننده هویت هر قومی است، یادآور شد: لباس کردی در طول زمان تکامل یافته و به شکل امروزی در آمده است.

برگزیدگان جشنواره و نمایشگاه مُد و لباس کُردی

در اختتامیه این جشنواره، با رای هیات داوران در رشته دوخت لباس اصیل کردی  علیه کریمی رتبه نخست،  سیدعسل دیانت رتبه دوم و  بهار ارشدی و سرگل حسینی به طور مشترک رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

در رشته ابتکار و خلاقیت در دوخت رتبه نخست  را فروزان حسین پناهی، رتبه دوم را آزاده صادقیان  و نفر سوم مشترکا میترا زارعی و هدیه صیدی به خود اختصاص دادند.

همچنین با رای هیات داوران در رشته طراحی لباس اصیل مناطق مختلف کردنشین رتبه اول  را مشترکا پگاه پارسانژاد و غزل آز، رتبه دوم  را هم مشترکا  تارا شیرزادی  و هانیه عبداللهی به خود اختصاص دادند و این رشته رتبه سوم نداشت.

در رشته ابتکار و خلاقیت در طراحی لباس هم  زیبا احمدی و  فریماه محمدی به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را کسب کردند و این رشته هم رتبه سوم نداشت.

در رشته پارچه سازی آزاده سعیدی رتبه نخست، بهار ارشدی  و میترا زارعی به طور مشترک رتبه دوم و  بدریه فتحی هم رتبه سوم را کسب کردند.

در رشته زیورآلات دست ساز هم با رای هیات داوران علیه کریمی رتبه نخست را به خود اختصاص داد.

ستاره حسینی منتخب داوران در حوزه طراحی پارچه و لباس بود و یگانه عظیمی و اسرا پالیزی  از  دانش آموزان  هنرستان حکمت سنندج در طراحی لباس هم به عنوان  شایسته تقدیر معرفی شدند.

هانیه صیادی، تارا کرم ویس نژاد و نسا زندی ناوگران از دانشگاه فنی و حرفه ای دختران سنندج هم شایسته تقدیر شدند.

در این مراسم همچنین از پیشکسوتان این حوزه از جمله: رحیم خالدی در حوزه کوتال فروشی،  خالد خسبی حوزه کلاش بافی، حاجی جلال مرادی در حوزه جولایی دوزی، عباس معاونی درحوزه خیاطان،  محمد محمدی  در حوزه زیورآلات ،  سلام کارگر مروج لباس کردی،  آمنه صالحی درحوزه پشم ریسی و موریسی، فرحناز ایراندوست در حوزه کارآفرینی، سوسن جاسمی دوزنده و طراح کارآفرین وفرخ لقا معتمدوزیری مروج لباس کردی تجلیل شد.