سرویس فرهنگ، هنر، ادب
انتشار:  یک‌شنبه 13 مرداد 1398  ::  15:24   

جزئیات طرح اعطای تسهیلات وام به اهالی قلم کردستان

سرویس کردستان- معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از اعطای تسهیلات وام به اهالی قلم خبرداد و گفت: براساس توافقنامه میان این موسسه و بانک صادرات تسهیلات وام در اختیار پدیدآورندگان کتاب قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، عبید رستمی ظهر امروز در جلسه کارگروه کتاب این اداره‌کل که در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیگیری موسسه خانه کتاب به پدیدآورندگان کتابی که در پایگاه اینترنتی اهل قلم خانه کتاب ثبت نام کرده و بر اساس آیین نامه اجرایی واجد شرایط باشند، وام اعطا می‌شود.

او افزود: این وام به منظور رفع نیاز و مشکلات، ملاک قرار گرفتن متقاضیان وام با توجه به کیفیت و تعداد آثار متقاضی در حوزه نشر، قرار گرفتن در تعریف اهل قلم شامل (نویسنده، مصحح، احیاءگر، متون کهن و مترجم)، پیشینه حضور، فعالیت موثر فرهنگی و ادبی و کسب جوایز و افتخارات ملی و استانی در حوزه کتاب خواهد بود.

رستمی با بیان اینکه کارگروه وام در خانه کتاب تشکیل می‌شود، افزود: حداقل و حداکثر مبلغ وام در نظر گرفته شده، بر اساس نظر کارگروه تسهیلات وام موسسه خانه کتاب است که اعضای آن با حکم معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دو سال منصوب می‌شوند.

او با تاکید بر اینکه متقاضیان باید در سایت اهل قلم به آدرس  (www.ahleghalam.ir) ثبت نام و تایید شده باشند، اضافه کرد: کتاب‌هایی مورد تایید است که در سایت خانه کتاب ثبت شده باشد.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه آثار پدیدآورندگان شامل تعریف ترجمه و تصحیح و ویرایش که کتاب‌سازی تشخیص داده شوند، از چرخه دریافت وام خارج خواهد شد، افزود: تایید محتوایی و علمی آثار بر عهده صنوف و انجمن‌های علمی و بخش دبیرخانه علمی موسسه خانه کتاب است.

رستمی داشتن یکی از نقش‌های نویسنده، شاعر و مترجم را از شرایط عمومی مشمولان طرح برشمرد و عنوان کرد: متقاضیان کتاب‌هایی که چند نویسنده دارد مانند دایره المعارف‌ها باید نام متقاضی در کنار نام همه نویسندگان در شناسنامه ثبت شده باشد.

او اضافه کرد: افرادی که از تسهیلات وام‌های صندوق اعتباری هنر و خانه کتاب از سال ۹۶ تا زمان درخواست استفاده نکرده‌اند مشمول این طرح خواهند بود.

رستمی یادآور شد: پدیدآورندگانی که نقش‌های تذهیب کننده، هیات مشاوران، فیلمنامه نویس، نمایشنامه نویس، طراح، یادداشت‌های اول کتاب، حواشی، مقدمه، گردآوری و تهیه کننده را دارند مشمول طرح نمی‌شوند.