انتشار:  یک‌شنبه 13 مرداد 1398  ::  17:23   

دم مسیحایی هنر برکالبد شهرهای غم زده/ بنفشه رضایی

سرویس کرمانشاه- دوست هنرمندی می گفت تا همین ده سال پیش در کرمانشاه خودمان وقتی به کلاس موسیقی می رفتم کوله پشتی به دست می گرفتم و کاسه ساز را در کوله و دسته اش را در آستینم مخفی می کردم؛ برای اینکه اگر ساز در دستان دختری یا حتی مردی پیدا بود چشم ها از او برداشته نمی شدند!

چندسالی می شود با گسترش رسانه های گوناگون فقط با یک کلیک می توانی هرجای دنیا را که بخواهی در چند دقیقه رصد کنی! بی شمار درباره هر موضوعی که علاقه مند باشی اطلاعات کسب کنی و هرچه دلت بخواهد ببینی، بخوانی و گوش فرادهی.

اما هیچ یک از اینها جای یک تجربه واقعی را نخواهد گرفت!

از زمانی که در شهرستان ها اجرای برنامه های فرهنگی و هنری و حتی ورزشی که جمعی را برای یک تجربه مشترک گرد هم می آورد رایج شد، برخی تجربیات از آن قالب خاص و ویژه اش که برای عده معدودی قابل لمس بود درآمد و در اختیار همگان قرار گرفت. اجرای کنسرت موسیقی، جشنواره های مختلف فرهنگی از جشنواره غذاهای محلی گرفته تا مد و لباس و حتی همایش های پیاده روی خانوادگی و شادپیمایی کارناوال های عروسکی، همه در این اتفاق سهیم بودند.

رفته رفته به جایی رسیدیم که جوانان هنرمند در پیاده روهای خیابان های اصلی شهر کنسرت اجرا می کنند و مهمتر آنکه مورد قبول جامعه هم واقع می شوند.

همه اینها را گفتم تا به ارزش برگزاری جشنواره های تئاتر در شهرستان ها برسم. اقدامی که جدای از ضعف هایی در زیرساخت ها، قابل تقدیر است.

تئاتر این هنر متعالی، در کشور ما به ویژه در شهرستان ها، به عنوان هنری که مخاطبان معدودی دارد و فقط توسط روشنفکران و افراد صاحب تفکر درک و پذیرفته می شود، شناخته می شد. اگر از یک فرد عامی می پرسیدی که تئاتر چگونه نمایشی است، می گفت عده ای بازیگر در یک سالن تاریک اداهای عجیبی درمی آورند و فریاد می زنند و عده ای هم بی خودی محو تماشایشان هستند!

حال بسیار خوشایند است که برخی شهرستان های استان کرمانشاه میزبان برگزاری جشنواره های تئاتر هستند. درِ سالن نمایش به روی همه مردم باز می شود و هنرمندان نمایش برای همه تماشاچیان با هر پایگاه اجتماعی و سطح تحصیلاتی نمایش های فاخری اجرا می کنند. حتی در بخش تئاتر خیابانی، هنرمندان خارج از آن سالن تاریک در خیابان ها به میان مردم می آیند و برایشان تئاتر اجرا می کنند. کاری که بسیاری از تفکرات و رفتارهای ناپسند را اصلاح می کند و منجر به تغییر نگرش می شود.

این جشنواره ها هنر را به میان عامه مردم می آورد و موجب می شود دم مسیحایی و لطیف هنر روح تازه ای بر کالبد غمگین و کرخت شهرستان ها دمیده شود.