سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  دوشنبه 9 بهمن  ::  17:04

فلاحت پیشه در گفت و گو با کردپرس مطرح کرد؛

عدم موضع گیری ایران در قبال کشتار کردها توسط ترکیه،شایسته نیست

سرویس ایران-حشمت الله فلاحت پیشه اظهار کرد:اعتقادم بر این است جمهوری اسلامی نباید اجازه دهد در سوریه حوزه های حفاظت منافع شکل بگیرد به ویژه این که عدم موضع گیری در قبال کشتار کردها توسط ترکیه ، شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار پارلمانی کردپرس،با اشاره به این موضوع که اقدامات نظامی ترکیه در عفرین به هیج وجه مشروع نیست،گفت:اقدامات نظامی ترکیه در شمال سوریه به هیج وجه مشروع نیست و عدم مشروعیت آن باعث می شود بعد از آن سازوکارهای سیاسی بر بنیاد این اقدام نظامی شکل نگیرد.چون هیچ کشوری اقدام نظامی ترکیه را به رسمیت نشناخته و اقدامات نظامی منجر بی ثباتی بیشتر اوضاع می شود.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش ایران در قبال کردها در منطقه،خاطرنشان کرد: من بارها تاکید کرده ام ایران تنها کشوری است که دستش به خون کردها آلوده نیست به همین دلیل کردها هم نقش پایمردی ایران را مورد تایید و تاکید قرار داده اند.

وی ادامه داد:اعتقادم بر این است جمهوری اسلامی نباید اجازه دهد در سوریه حوزه های حفاظت منافع شکل بگیرد به ویژه این که عدم موضع گیری در قبال کشتار کردها توسط ترکیه ، شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که تداوم حضور نظامی ترکیه در منطقه به ضرر سازوکارهای سیاسی است که ایران پیشغراول آن بوده،اذعان کرد:هرگونه تقسیم سوریه به حوزه حفاظت منافع به ضرر ثبات منطقه خواهد شد.چیزی که تمام بازیگران برآن توافق دارند حفظ تمامیت ارضی سوریه است چون اگر سوریه تجزیه شود خطوط گسل آن باعث می شود تا سال ها منطقه در بی ثباتی باقی بماند.

وی افزود:امکان تقسیم سوریه وجود ندارد ضمن آن که ترکیه به دنبال این است تهدیدات به داخل مرزهایش را محدود کند و یک حریم امنیتی را در درون خاک سوریه ایجاد کند که برای این منظور یک سیاست بشدت خشونت طلبانه ای را در پیش گرفته است