سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  چهارشنبه 11 بهمن  ::  11:00

تجری:

خیز ترک‌ها علیه کردهای سوریه نقض قوانین بین‌المللی است

سرویس ایران- نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی معتقد است جلب توجه ترک‌ها نسبت به کردهای جنوب سوریه ازسوی آمریکا نسخه‌ای جدید برای ادامه دسیسه‌های آمریکا در منطقه است.

به گزارش کردپرس، فرهاد تجری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره آخرین تحولات عفرین شمال سوریه و تحرکات ارتش ترکیه گفت: همواره یکی از سوءظن ها و عدم اعتماد به ترکیه و اردوغان در عرصه های داخلی و بین المللی، سوءاستفاده گری و غیرواقعی بودن رفتار این کشور در سیاست ها بوده است.

نماینده مردم قصرشیرین و سرپلذهاب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترک ها تا جایی که بتوانند از تروریست ها به خاطر منافع حزبی و منطقه ای استفاده می کنند و جایی که لازم شود ژست ضد تروریستی می گیرند، عنوان کرد: کردهای شمال عراق و سوریه خود قربانی تروریسم هستند و تنها تعداد معدودی از آنها در قالب پ. ک. ک. و پ. ی. د. فعالیت می کنند از این رو نباید جماعتی را منکر شد و مورد هجمه قرار داد.

وی در ادامه با بیان اینکه رفتار اردوغان نسبت به مناطق کردنشین شمال سوریه را می توان قابل تفسیر در قالب نسل کشی دانست، افزود: ترکیه هم در زمان داعش و هم بعد از آن علیه کردها اقداماتی داشته است چرا که خواسته خطر سرکشی کردها در ترکیه را دفع کند.

تجری ادامه داد: حتی اگر بخواهیم به مسائل داخلی ترکیه و کردهای جنوب این کشور کار نداشته باشیم اما نمی توانیم نسبت به تحرکات این کشور در شمال عراق و سوریه به بهانه حضور برخی کردهای تروریست بی توجه باشیم چرا که اقدامات آنها نقش حقوق بین المللی و خیزی علیه کردها است که جمهوری اسلامی و جامعه بین المللی نباید نسبت به آن ساکت باشد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص تجهیز شدن پ. ی. د. ازسوی آمریکا خاطرنشان کرد: جریانات صهیونیستی و همکاری های پشت پرده و جریان سازی ها در قالب مدنی در جریانات خاص یک دسیسه است و امروز قطعا با اینکه دست جنایتکار آمریکا در شکل گیری داعش و حمایتی که از این گروه شد، به اتمام رسیده، آنها به نسخه جدید روی آورده اند تا بتوانند چند صباحی دیگر با این سیاست های غلط ادامه کار دهند.