سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 11 بهمن  ::  20:09

سخنگوی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به‌ رهبری برهم صالح در مصاحبه‌ با کردپرس:

ائتلاف اصلاح طلبان، حاکمیت اقلیم کردستان را تغییر خواهند داد / با شعارهای ملی، کردستان را غارت کردند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – ریبوار کریم سخنگوی رسمی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت در اقلیم کردستان در مصاحبه‌ اختصاصی با کردپرس، ضمن اشاره‌ به‌ اینکه‌ احزاب حاکم، اقلیم کردستان را با شعارهای ملی گرایانه‌ غارت کرده‌ اند، بر این عقیده‌ است که‌ اقلیم کردستان عراق آبستن تغییرات بنیادین در حاکمیت آن از طریق صندوق های رای می باشد.

کردپرس: بحران های سیاسی و اقتصادی اقلیم کردستان عراق پس از برگزاری رفراندوم استقلال در 25 سپتامبر 2017 و رویدادهای 16 اکتبر همان سال که‌ طرح استقلال مد نظر برخی رهبران اقلیم کردستان را عقیم گذاشت، تشدید شدند؛ شرایط جدید اما، به‌ ظهور جریان های سیاسی و اجتماعی جدیدی در اقلیم کردستان سرعت بخشید و البته‌ جسارتی دو چندان به‌ آن ها داد تا آن چه‌ برای تغییر حاکمیت در سر می پروراندند آشکارا و صریح بر زبان آورند و برای آن برنامه‌ ریزی کرده‌ و ائتلاف تشکیل دهند. یکی از این جریان های سیاسی "ائتلاف برای دموکراسی و عدالت" است. رهبری این ائتلاف نو ظهور در دست لیدر شکست خورده‌ اصلاحات در اتحادیه‌ میهنی است. برهم صالح، هر چند دارای سابقه‌ای دور و دراز در صحنه‌ سیاسی و به‌ ویژه‌ حاکمیتی اقلیم کردستان و حتی عراق می باشد، اما در رده‌ سیاستمداران جوانی قرار می گیرد که‌ بی شک تاثیر بزرگی در معادلات و تحولات اقلیم کردستان و به‌ ویژه‌ روابط با بغداد خواهند داشت. وی نیز همچون نوشیروان مصطفی پس از نا امیدی از انجام اصلاحات در اتحادیه‌ میهنی کردستان از این حزب جدا شد و برخلاف برخی پیش بینی ها که‌ وی را پس از درگذشت نوشیروان مصطفی در منصب رهبری جنبش تغییر می دیدند، خود اقدام به‌ تشکیل ائتلاف جدید سیاسی نمود و عزم خود را برای در دست گرفتن قدرت در اقلیمی جزم کرده‌ است که‌ از دردهای زیادی می نالد و آبستن تحولات و رویدادهای سرنوشت سازی است و بدون شک، بازیگران جدید نیز در این تحولات بدون نقش و تاثیر نخواهند بود. خبرگزاری کردپرس برای معرفی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به‌ مخاطبان خود و آشنایی با اهداف و برنامه‌ های این ائتلاف جدید سیاسی اقلیم کردستان، مصاحبه‌ ای تفصیلی با ریبوار کریم سخنگوی رسمی ائتلاف انجام داده‌ است که‌ در ادامه‌ می خوانید:

کردپرس: ضرورت تشکیل ائتلاف سیاسی جدید با عنوان "ائتلاف برای دموکراسی و عدالت" در مقطع و شرایط کنونی اقلیم کردستان عراق چیست؟

ریبوار کریم: واقعیت این است که جامعه اقلیم کردستان به صورت ویژه و کشور عراق به صورت کلی از دو جنبه در خلائی واقعی به سر می برند. جنبه ای از آن، مرتبط است با "نبود روح و جوهر دموکراسی"، شامل؛ انتقال مسالمت آمیز قدرت، حاکمیت قانون، دفاع از حقوق بشر و دفاع از گردش آزاد اطلاعات و رسانه های آزاد است. موارد ذکر شده در کردستان مشاهده نمی شوند. اگر به واقعیت میدان سیاسی اقلیم کردستان بنگریم، شاهد حضور شمار فراوانی رسانه و احزاب سیاسی هستیم، اما در واقعیت امر، دموکراسی وجود ندارد. جنبه دیگر، آن است که در اقلیم کرستان، "عدالتی" وجود ندارد. بر این اساس که ثروت و سامان این سرزمین به جای اینکه به صاحبان  واقعی آن یعنی "مردم" تعلق داشته باشد، در انحصار و احتکار گروه ها و شخصیت های خاصی است. عواید این سرمایه ها به گروه ها و محافل کوچک می رسد. تغییر در شرایطی فوق الذکر نیازمند تغییری تاریخی است تا جامعه کُردی از شرایط کنونی به شرایطی بهتر وارد شود. ما در راستای تحقق این دو هدف اصلی، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت را تشکیل دادیم و به میدان سیاسی اقلیم کردستان و عراق وارد شدیم و تمام سعی و تلاش خود را در درجه اول، برای تحقق این دو هدف به کار خواهیم گرفت.

کردپرس: با توجه به این که طی 27 سال اخیر تمامی ارکان حاکمیتی و شریان های اقتصادی به انحصار دو حزب اتحادیه میهنی و دمکرات کردستان در آمده است و با تاکید بر اظهارات خود شما مبنی بر نبود دموکراسی و عدالت، شما چگونه می توانید به حاکمیت راه یابید و حاکمیت کنونی را اصلاح کنید و یا تغییر دهید؟

ریبوار کریم:  ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، قبل از هر چیز، معتقد به مبارزات پارلمانی و مدنی است . بر این باوریم که مبارزات پارلمانی ادامه یابد. هم اکنون به صورت کلی دو راهکار را برای رسیدن به اهداف اعلام شده تعیین کرده ایم؛ اول: کار جمعی، ما بر این عقیده ایم که بهبود وضعیت و اصلاح امور، تنها به وسیله یک طرف خاص انجام و به نتیجه نخواهد رسید. حتی اگر این طرف، خود ما باشیم. انجام اصلاحات گسترده در اقلیم کردستان بر عهده همه ما است. دلیل این امر نیز این است که اصلاح طلبان همیشه در همه احزاب و جریان های سیاسی و حتی جامعه، اکثریت را تشکیل می دهند.  اولین اقدام ما دور هم جمع کردن این اصلاح طلبان در راستای رسیدن به جامعه ای است متفاوت از آن چه که هم اکنون وجود دارد. بنابراین اولین مکانسیم برای رسیدن به اهداف اعلام شده، انجام دادن کار جمعی است. مکانیسم دوم، در پیش مد نظر قرار دادن همه مسائل و معادلات می باشد نه این که فقط یک مسئله را در نظر بگیریم. برای مثال، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت بر این عقیده است که برای انجام اقدامات در راستای حل وضعیت بحرانی اقلیم کردستان که هم اکنون دارای حاکمیتی شکست خورده است، اگر به دنبال اصلاح این حاکمیت هستیم، باید مسائل و مشکلات داخلی، عراقی، منطقه ای و جهانی را در نظر داشته باشیم. یعنی چنان مسائل و معادلات را مد نظر قرار داده و تحلیل نماییم که در راستای خدمت به مردم ما باشد، بدون این که به نحوی از انحا، در جبهه ای قرار گیریم که به ضرر مردم و سرزمینمان باشد.

بر این عقیده ایم که هم اکنون و برای اولین بار در کردستان اکثریت مردم مطالبه دموکراسی و عدالت و حاکمیت خوب را حتی به نسبت مسائل ملی در اولویت قرار داده اند. طی سال های گذشته با شعارهای ملی این سرزمین را غارت کرده اند. باید شعارهای ملی باقی بمانند، اما دموکراسی و عدالت جزو حقوق مشروع انسان ها است. شهروندان همگی باید از این دموکراسی و عدالت بهره مند شوند.

کردپرس: به مبارزات پارلمانی اشاره کردید، در دوره های چهارم و پنجم پارلمان کردستان که هنوز دوره اخیر آن به پایان نرسیده است، ما شاهد مبارزات پارلمانی برخی از فراکسیون ها بودیم، اما نتیجه آن به تعطیلی کشانیدن عالی ترین مرجع قانون گذاری بود که حتی در آن اجازه ورود رئیس پارلمان به مرکز اقلیم کردستان داده نشد. سوال اساسی من این است که تفاوت شما با دیگر احزاب که قصد انجام اصلاحات از طریق مبارزات پارلمانی را دشتند و به این سرنوشت دچار شدند، چیست و چگونه می توانید از همین راه مبارزه،‌ این حاکمیت را تغییر دهید؟

ریبوار کریم: اولین سلاح ما انجام دادن کارهای جمعی و اعتقاد به این راهکار است. ما نمی خواهیم چند کرسی را کسب کرده و در پارلمان فقط نظاره گر باشیم. ما به میدان آمده ایم تا با آن احزاب و شخصیت ها و حتی برخی جریان ها در داخل حاکمیت که دارای آرمان ها و ایده های مشترک با ما برای اصلاح وضعیت موجود هستند همه را دور هم جمع کنیم تا به جبهه ای بزرگ برای نجات کردستان دست یابیم. بر این اعتقادیم که فقط با تشکیل چنین جبهه ای سرزمینمان را اصلاح خواهیم کرد.

کردپرس: هم اکنون ائتلاف برای دموکراسی و عدالت با جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان در یک جبهه قرار گرفته اید، آیا قصد دارید نیروهای سیاسی دیگری را هم به این جبهه بیافزاید یا این که در چارچوب ائتلاف کنونی باقی خواهید ماند؟

ریبوار کریم: درهای جبهه اصلاح باید همیشه برای همه اصلاح طلبان باز باشد. تا بتوانند نقشی واقعی در اصلاح حاکمیت و جامعه ایفا نمایند.

کردپرس: ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به عنوان اولین اقدام پس از اعلام موجودیت در راستای تحقق اهداف خود، هیئتی مشترک با جنبش تغییر و جماعت اسلامی را تشکیل داده و از بغداد دیدار کردید، این اقدام یکجانبه شما پیش از این که مذاکرات اربیل – بغداد به صورت رسمی آغاز شود و یا این که دیگر احزاب کردستانی را با خود نداشتید، انتقادات زیادی را متوجه شما کرد و این شائبه را به وجود آورد که شما در امور دولت اقلیم کردستان مداخله کرده اید، پاسخ شما به این انتقادات چیست؟

 ریبوار کریم: هیئت مشترکی که ما به بغداد اعزام کردیم، هیئت مذاکره کننده نبود. هیئتی بود برای ارسال مطالبات مردم کردستان. مه به عنوان ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، جنبش تغییر و جماعت اسلامی به صورت شفاف و آشکارا چهار مطالبه را تدوین و در دیدار از بغداد با مقامات دولتی و همچنین احزاب و شصیت های سیاسی مطرح کردیم. مطالبات ما بدین شرح بود: قبل از هر چیز باید کیان فدرالی اقلیم کردستان بر اساس قانون اساسی محفوظ باشد. دوم: مسئله مناطق منفصله و دوزخورماتو و کرکوک و سرگران در اولین زمان ممکن حل و فصل شود. سوم این که حقوق ماهیانه و قوت مردم به مناقشه میان دو حزب و دو دولت و به صورت کلی اربیل و بغداد وابسته نگردد و چهارم این که مذاکرات باید میان دو دولت اقلیم کردستان و عراق انجام گیرد و هیئت مشترک حزبی هم اکنون و در آینده نیز طرف مذاکرات درباره مسائل مطروحه نخواهیم بود.  هیچ یک از  سه حزب مذکور در دولت اقلیم کردستان حضور ندارند. دو حزب جماعت اسلامی و جنبش تغییر هم که قبلا در دولت بودند از آن خارج شدند. ما برای طرح مسائل و مطالبات حزبی  و شخصی به بغداد سفر نکردیم تا مورد انتقاد قرار گیریم. آشکارا به بغداد سفر کردیم و مطالبات خود را به صورت شفاف مطرح کردیم و انتظار هم داریم که روند امور تغییر کند. خوشبختانه هم اکنون بغداد بیشتر به سخنان ما گوش فرا می دهد. هم اکنون شاهدیم که دولت اقلیم کردستان علیرغم این که از سوی جامعه جهانی مورد حمایت و پشتیبانی است، اما بغداد وقعی به درخواست های آن نمی نهد و نمی شود که مردم را گرسنه گذاشت. پس احزاب سیاسی در این بین چه نقشی ایفا می کنند؟ نه این که باید به بغداد رفته و اعلام کنند که ما مطالبات و درخواست های مردم را نمایندگی می کنیم و ما  از طرف مردم به شما به عنوان حاکمیت عراق  اعلام می کنیم که مسئله حقوق ماهیانه را به مشکلات و منازعات میان دو دولت ربط ندهید. به همین دلیل معتقدیم که انجام این سفر ضرورت مقطع کنونی بود و اقدام بسیار ارزشمندی انجام داده ایم.

کردپرس: شما به عنوان ائتلاف برای دموکراسی و عدالت که قصد در دست گرفتن حاکمیت در اقلیم کردستان را دارید، چه دیدگاهی در خصوص رویکرد حاکمیت کنونی اقلیم کردستان در روابط با دولت مرکزی عراق دارید و همچنین برنامه و رویکرد شما در این رابطه چیست؟

ریبوار کریم: این مسئله دارای دو جنبه می باشد. روابط میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق از طریق قانون اساسی مشخص شده است. باید بر اساس قانون اساسی، همه حقوق اقلیم کردستان تضمین و تامین گردند. ما برای قانون اساسی عراق احترام قائلیم و به آن پایبند هستیم. جنبه دوم این است که به نظر ما نباید نه در بغداد با شعار خصومت با کردها خود را قهرمان جلوه دهند و نه در کردستان با شعارهای ملی، غارتگری شود که شاهد آن هستیم. ما بر این اعتقادیم که باید روابط بر اساس قانون اساسی تعریف شوند. بر اساس این قانون، اقلیم کردستان اقلیمی فدرالی است و در عراقی با نظامی فدرالی باید همه حقوق آن تضمین گردد.

کردپرس: این بدین معنی است که ائتلاف برای دموکراسی و عدالت هم اکنون پروژه ای برای استقلال کردستان از عراق در دست ندارد؟

 ریبوار کریم: ما خواستار استقلال هستیم، اما استقلال باید با گفتگو و تفاهم باشد. هر اقدامی در راستای استقلال باید با انجام گفتگوها با بغداد و رسیدن به تفاهم دو جانبه با بغداد باشد. حال این که نتیجه آن ماندن در چارچوب عراق باشد و یا اعلام استقلال، این مهم، نیازمند تفاهم با بغداد پیش از هر جای دیگری می باشد.

کردپرس: با این تفاصیل، نظر شما در خصوص برگزاری رفراندوم استقلال در 25 سپتامبر 2017 چیست؟

ریبوار کریم: به عقیده ما این تصمیم صحیح نبود و به صورت دقیق، تحلیل و بررسی نشده بود. بزرگترین اشتباه در این تصمیم این بود که اجماع کردستانی بر سر آن نبود. می بایست به صورت دقیق تر و بهتری این اقدام صورت می پذیرفت و بر اساس ملاحظات و آرای جامعه جهانی و بغداد بر سر این مسئله مناقشه صورت می گرفت و بهتر از آن چه که شاهد آن بودیم، مطرح می شد. نه این که به پوششی برای شکست ها و فسادهای موجود در اقلیم کردستان تبدیل می شد.

کردپرس: پس از رویدادها و تحولات پسا رفراندوم در عراق و اقلیم کردستان، پیش بینی شما از موازنه قوا میان احزاب و نیروهای سیاسی در اقلیم کردستان چیست؟

ریبوار کریم: مردم اقلیم کردستان از شرایط موجود بیزار هستند و حاکمیت کنونی اقلیم کردستان را قبول ندارند. حاکمیت کنونی، حاکمیت چند گروه منفعت طلب می باشد که به هیچ عنوان نماینده اعضا و طرفداران احزاب خودشان هم نیستند و کادرها و هوادارن احزاب حاکم هم همچون مردم از وضعیت موجود بیزار هستند. آن چه در نتیجه این حاکمیت به صورت یکسان تقسیم شده است فقط ظلم و ستم بوده است. باید به این ظلم پایان داد. مردم در مرحله پایان دادن به ظلم است. زندگی همه شهروندان و قبل از همه، پیشمرگ ها در خطر جدی می باشد . به همین دلیل باید به این وضعیت پایان داد  و آن هم باید از طریق یک مبارزه پارلمانی و مدنی و با همکاری همه اصلاح طلبانی صورت پذیرد که رای و نظر خود را در کنار آن هایی قرار می دهند که اگر قادر به اصلاح نبودند، فردا باید جوابگو باشند.

کردپرس: با توجه به شرایط کنونی اقلیم کردستان و عراق و وضعیت احزاب و جریان های سیاسی پس از برگزاری رفراندوم و وقایع 16 اکتبر 2017 پیش بینی می کنید که ائتلاف برای دموکراسی و عدالت پس از انتخابات پارلمانی کوردستان وارد حاکمیت شود و قدرت را در دست گیرد؟

ریبوار کریم: بر این اعتقادیم که حاکمیت در مرحله آینده در دست اصلاح طلبان خواهد بود و در این راستا هم فعالیت و مبارزه می کنیم. ما و آن هایی که مثل ما فکر می کنند و دارای اشتراکاتی با ما در اصلاح امور هستند چه آن هایی که خارج از قدرت هستند و چه آن هایی که اصلاح طلب می باشند و در جریان های حاکم هستند، در مرحله آینده، قدرت را در دست خواهیم گرفت و مردم و افکار عمومی می تواند طی چهار سال ما را بیازماید و اگر طی این مدت به صورت عملی به آن ها ثابت نکردیم که می توان این سرزمین را به عالی ترین جایگاه خود رساند و از این وضعیت بحرانی خارج نمود، آن گاه می توانند ما را بازخواست کنند. ما برای ماندن در قدرت، به جز آرای مردم، هیچ چیز دیگری در دست نداریم.

کردپرس: یکی دیگر از مسائلی که طی چند سال اخیر در اقلیم کردستان مناقشه برانگیز بوده است روابط خارجی دولت اقلیم کردستان می باشد. شما این روابط را چگونه ارزیابی می کنید و لیست سیاسی شما چه برنامه ای برای این حوزه مهم دارد؟

ریبوار کریم: روابط میان اقلیم کردستان با کشورهای دیگر باید بر اساس حفظ منافع مردم کردستان بنیان نهاده شود. نه اینکه روابط میان دو گروه نفت فروش باشد. باید روابط به نحوی تعریف گردد که منافع طرفین را تامین نماید. این منافع نیز بسیار است و می توان از همه آن ها سود جست. لازم نیست اقلیم کردستان خود را در جبهه ای تعریف کند و دشمن جبهه دیگر شود.

کردپرس: پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 کنترل دولت اقلیم کردستان بر مناطق مورد مناقشه به ویژه کرکوک پایان یافت. برنامه ائتلاف برای دموکراسی  و عدالت برای این مناطق چیست؟

ریبوار کریم: ائتلاف برای دموکراسی  و عدالت خواستار اجرایی کردن ماده 140 قانون اساسی عراق می باشد به شرطی که عدالت در این مناطق برای همه طیف ها تحقق یابد و هیچ یک از طیف ها مورد ظلم و تعدی قرار نگیرد و بر اساس ماده 140 قانون اساسی عراق با همه طیف ها تعامل گردد.

کردپرس: قرار بود 31 دسامبر 2007 اجرایی کردن ماده 140 قانون اساسی و حل مشکل مناطق مورد مناقشه میان کردها و دولت مرکزی عراق پایان یابد، احزاب حاکم و  قدرتمندی که در حاکمیت اقلیم کردستان حضور دارند و قبلا هم جایگاهی در حاکمیت فدرالی داشتند، قادر به اجرایی کردن این ماده نشدند، شما چگونه و بر چه اساسی قول اجرایی کردن این ماده و حل این مسئه بغرنج را می دهید؟

ریبوار کریم: به دلیل جایگاه کردستانی و مقبولیت عراقی و منطقه ای و بین المللی که حزب  ما دارد و دلیل این امر نیز تفاوت در عقلانیت و رویکرد ما است که بر اساس دوستی بنیاد نهاده شده است. بر این عقیده ایم که همگان در اجرایی کردن ماده 140 قانون اساسی عراق و حل مسئله مناطق مورد مناقشه، همکار ما خواهند بود. پیش تر برخی از احزاب حاکم کردستان و عراق هر دو مانعی بر سر راه اجرایی کردن این ماده بودند. در مرحله جدید، اگر طرفین در اجرایی کردن آن متفق باشند می توان را به آسانی اجرایی نمود. ماده 140 ماده ای است قانونی و با طرف عراقی می توان آن را به مرحله اجرا درآورد. به عقیده من اگر دارای اراده ای واقعی باشیم اجرایی کردن ماده 140 به همراه طرف های عراقی ساده است و دشوار نیست.  

اگر در پایان لازم می دانید به مطلبی اشاره کنید، بفرمایید؟

ریبوار کریم: تاکید می کنم که ائتلاف برای دموکراسی و عدالت برای حذف هیچ طرف سیاسی به میدان نیامده است و آن چه بر آن تاکید داریم و اصل  و اساس محسوب می شود کار جمعی است. مردم اصلاح طلب و مصیبت دیده در این سرزمین زیاد هستند و مردمان بسیاری به بهبود اوضاع اعتقاد دارند و بدون توجه به سابقه حزبی، سیاسی، دینی و اعتقادی آن چه نزد ما مهم است جمع شدن دور هم برای نجات این سرزمین است. امیداورم بتوانیم این مهم را به سرانجام برسانیم زیرا برای آن نیت آورده ایم.

* مصاحبه و ترجمه: حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس