سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 19 بهمن  ::  16:22

معاون اول رئیس جمهور در سفر به دهلران:

محدودیتی برای طرحهای آب و خاک غرب کشور وجود ندارد/اقتصاد و کشاورزی غرب کشور شکوفا می شود

سرویس ایلام- معاون اول رئیس جمهور گفت: محدودیتی برای اجرای طرحهای کشاورزی و برنامه های آب و خاک در غرب کشور نداریم و دولت مصمم به سرمایه گذاری در این زمینه است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس،اسحق جهانگیری در سفر به استان ایلام و در در مراسم بهره برداری و افتتاح ۳۷ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان دهلران بیان کرد: توسعه طرحهای آب و خاک از مهمترین برنامه های دولت است و عقیده داریم که کمبود منابع آب نباید مانع اجرای طرح های کشاورزی در کشور شود.
اجرای طرحهای کشاورزی و اقتصادی ایلام را دگرگون می کند
وی با اشاره به اینکه استان ایلام دارای ظرفیت های بزرگی در بخش آب ، خاک و کشاورزی است افزود: اجرای طرحهای بزرگ کشاورزی که در این استان در دست اقدام است اقتصاد استان ایلام را دگرگون خواهد کرد.
وی به سرمایه گذاری دولت در زمینه توسعه کشاورزی در غرب و جنوب کشور اشاره کرد و گفت: از سال ۹۳ تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی و با موافقت مقام معظم رهبری برای طرح های آب و خاک، در مناطق غرب،جنوب، جنوب غرب و شمال غرب کشور هزینه شده و طرحهای مهمی از این طریق ایجاد شده است.
جهانگیری افزود: یکی از مهمترین این طرحها در استانهای ایلام و خوزستان بوده که از این طریق 550 هزار هکتار از زمینهای کشاورزی این دو استان احیا و به روشهای نوین آبیاری خواهند شد.
وی گفت: از این 550 هزتر هکتار،50 هزار هکتار آن در استان ایلام بوده که تاکنون بیش از ۳7 هزار هکتار آن اجرایی شده و عملیات اجرایی 16 هزار هکتار دیگر نیز آغاز شده است.
توسعه سدسازی از مهمترین برنامه های دولت است
معاون اول رئیس جمهور  تکمیل سدهای نیمه تمام و توسعه سدسازی را از مهمترین برنامه های دولت عنوان کرد و گفت: با این سیاست میلیاردها مترمکعب آب  در کشورمان ذخیره سازی شده و در زمینه های مختلف از آن بهره گیری می شود.
جهانگیری با اشاره به اینکه دولت توجه مهمی به غرب کشور دارد گفت: برای مجوزهای صنعتی در استانهای ایلام،کرمانشاه،کردستان،آذربایجان غربی و خوزستان هیچ محدودیتی وجود ندارد.
وی افزود: در اروب همین سیاست در سالهای اخیر هزاران میلیارد تومان هزینه و سرمایه گذاری شده که قطعا چنین رویکردی شکوفایی اقتصادی این مناطق را به دنبال خواهد داشت.