سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 17 مرداد 1398  ::  09:04   

نماینده کُرد پارلمان عراق:

حملات ترکیه در اقلیم کردستان بدون هماهنگی با بغداد صورت می گیرد

سرویس جهان- سرکوت شمس الدین تاکید کرد دولت ترکیه در اقدامات هوایی خود علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان، هیچ مشورتی با دولت مرکزی عراق نمی کند.

 

به گزارش کردپرس، ان طور که خبرگزاری آناتولی ترکیه خبر داده است دولت ترکیه از 27 ماه می  2019 عملیاتی را با عنوان چنگال در اقلیم کردستان علیه نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک در کوهستان قندیل در شمال عراق آغاز کرده است. ترکیه قصد دارد با تشدید عملیات خود در کوهستان قندیل در شمال اقلیم کردستان، نیروهای پ.ک.ک را از این منطقه یرون براند. تعداد زیادی از شهروندان اقلیم کردستان نیز در جریان عملیات هوایی ترکیه علیه پ.ک.ک جان خود را از دست داده اند. هم دولت اقلیم کردستان و هم دولت مرکزی عراق واکنش چندانی به این حملات نداشته اند.

سرکوت شمس الدین، نماینده کرد پارلمان عراق در باره این بمباران ها علیه پ.ک.ک در خاک عراق و اقلیم کردستان به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است ترکیه این بمباران ها را بر اساس توافق امنیتی دهه 1980 خود با عراق انجام می دهد که همچنان اعتبار دارد.

وی تاکید کرد که هیچ کدام از این بمباران ها با هماهنگی و یا مشورت با دولت مرکزی عراق صورت نمی گیرد.

سرکوت شمس الدین تاکید کرد که بمباران های ترکیه در عراق مشکلات زیادی بوجود خواهد آورد و وضعیت دشواری را هم برای عراق و هم برای ترکیه در داخل عراق پدید خواهد آورد.

نماینده کرد پارلمان عراق معتقد است بخشی از این مشکل به مسائل داخلی ترکیه باز می گردد و نه کردها و دولت عراق، بنابراین تلاشی برای حل این مشکل نمی شود.

وی با اشاره به این که بخشی از مشکلات مربوط به بمباران های ترکیه در اقلیم کردستان سیاسی و مربوط به کردها در دیگر کشورهاست، تاکید کرد که کردهای عراق نمی توانند در این مورد کمکی بکنند اما اگر بتوانند در حل این مسائل نقشی داشته باشند برای آن تلاش خواهند کرد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#ترکیه
#پ.ک.ک