سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 17 مرداد 1398  ::  12:41   

واکنش کردها به توافق آمریکا- ترکیه درباره شمال سوریه

سرویس جهان- یکی از مقامات ارشد کرد سوریه می گوید این توافق ممکن است سرآغاز رویکرد جدیدی باشد اما جزئیات آن هنوز معلوم نیست.

به گزارش کردپرس، آمریکا و ترکیه بعد از هفته ها گفتگو درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و  تلاش برای رفع نگرانی ترکیه، موافقت کرده اند مرکز عملیات مشترک در ترکیه ایجاد کنند تا به قول سخنگوی وزارت دفاع آمریکا و بر اساس مکانیسمی که ایجاد می شود نگرانی های ترکیه در شمال سوریه قدم به قدم رفع شود.

کارشناسان یکی از پیامدهای مثبت این توافق را متوقف و یا معلق کردن حمله احتمالی ترکیه علیه نیروهای کرد در شمالل سوریه دانسته اند. ترکیه در روزهای اخیر نسبت به اقدام نظامی علیه کردها در صورت عدم توافق بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه هشدار داده بود.

آلدار خلیل، از مقامات ارشد کردهای سوریه، ضمن استقبال از این توافق به خبرگزاری فرانسه گفته است این توافق ممکن است سرآغاز رویکرد جدید باشد اما ما به دانستن جزئیات بیشتری از این توافق داریم.

وی تاکید کرد که کردها توافق جدید میان ترکیه و آمریکا را بر سر شمال سوریه، بر اساس جزئیات و نه تیتر توافق ارزیابی می کنند. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه علیرغم این توافق، همچنان بر حذف ما از حضور در شمال سوریه اصرار دارد.

از سوی دیگر، بدران چیا کورد، مشاور اداره خودگردان کردی در شمال سوریه، نسبت به پیامدهای حمله احتمالی ترکیه به کردهای سوریه هشدار داد و به رویترز گفت اگر آمریکا نتواند حمله احتمالی ترکیه را متوقف کند جنگ بزرگی در شمال سوریه اتفاق خواهد افتاد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا