سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 17 مرداد 1398  ::  21:26   

پیام عبدالله اوجالان از زندان امرالی:

بیایید مسئله کردها را حل کنیم

سرویس ترکیه - کانون وکلای عصرین در پی دیدار عبدالله اوجالان با وکلای خود در زندان امرالی با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به این دیدار عنوان کرد: عبدالله اوجالان در پیامی خطاب به دولت ترکیه عنوان کرد: بیایید مسئله کردها را حل کنیم

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، کانون وکلای عصرین در پی دیدار عبدالله اوجالان با وکلای خود در زندان امرالی با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به این دیدار عنوان کرد: موضوع اصلی عبدالله اوجالان در این دیدار علاوه بر چند موضوع پر اهمیت بیشتر بر روی تحولات تاریخی بر روابط ترک – کرد، درگیری های موجود و بحث ها پیرامون جنگ بوده است.

عبدالله اوجالان در این دیدار با بررسی روابط ترک – کرد که از ملازگرد و اخلاط {شهری در بیتلیس} آغاز شده و تا قانون اساسی 1921 ادامه داشته است؛ تأکید کرده است که تمام افراد مرتبط در این خصوص باید با رعایت تمام حقایق حرکت کرده و رفتار کنند. فرقی نمی کند خود را کمالیست معرفی کند یا نو عثمانی، هر کدام که باشند در خصوص تاریخ و روابط ترک – کرد باید بر اساس واقعیت ها نگاه کند.

اوجالان با تأکید بر این که اصرار بر سیاست های جنگ طلبانه بسیار نگران کننده است تصریح کرد: با در نظر گرفتن آسیب های انسانی، سیاسی، اقتصادی روند چهل سال اخیر با توجه به وضعیت منطقه اصرار بر تداوم سیاست های چهل سال اخیر نتایج سنگین تری را به بار خواهد آورد. این موضوع را هر کس باید به خوبی درک کرده و آن را ببیند. تلاش های من برای حل و فصل دموکراتیک مسئله از زمان نخست وزیر اوزال {تورگوت} همراه با عملیات های گنترا گریلا {یک نیروی نظامی در واحد عملیاتی گلادیو در کشور ترکیه هستند که عملیات‌ های ضد گروه‌ های کمونیستی و به صورت مخفیانه عمل کرده و آمریکا در راستای دکترین ترومن از آن ‌ها پشتیبانی به عمل می ‌آورد} مورد خرابکاری قرار گرفته است. نیروهای مخالف با حل و فصل دموکراتیک مسئله اگر در حال حاضر نیز این نیروها نباشد؛ ولی باز هم پتانسیل ایجاد یک جنگ را حمل می کنند. اوزال خود در سال 1993 تأکید کرده بود که "با جنگ چیزی خل نخواهد شد" همان وضعیت واقعیت خود را حفظ می کند و علی رغم آن اراده ای که ثابت قدمی اوزال را نشان دهد وجود ندارد.

رهبر دربند PKK در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرده است: اگر در برابر تاریخ ساختگی به تاریخ واقعی دقت کرده و متناسب با واقعیت های روابط ترک – کرد رفتار کنیم. در این راستا کردها به دولت دیگری نیاز نخواهند داشت. من از زمان اوزال تا کنون بر صلح و دموکراسی تأکید کرده و حصر 20 ساله ای که بر علیه من ایجاد شده است مرتبط با همین سیاست های جنگ طلبانه می باشد. ولی علی رغم تمام سختی ها 20 سال است که علیه این روند با خط فکری صلح مقاومت کرده ام. بیایید مسئله کردها را حل کنیم. در یک هفته احتمال و روند جنگ را به اتمام برسانیم. من این موضوع را حل می کنم. به خودم اطمینان دارم. برای حل و فصل مسئله آماده هستیم. ولی دولت و منطق دولت نیز باید هر آنچه که لازم است را انجام دهد.


کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عبدالله اوجالان
#پ.ک.ک
#کردها