سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 18 مرداد 1398  ::  11:33   

روسیه از عملکرد ترکیه در شمال سوریه ناراضی است

سرویس جهان- نمایندگان روسیه می گویند تهدیدات ترکیه علیه کردها و احتمال حمله نظامی در شمال سوریه می تواند مذاکرات روسیه- ترکیه و دمشق- آنکارا را بر سر مسئله استان ادلب و بحران سوریه تحت تاثیر قرار دهد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری تاس روسیه، ولادیمر شامانوف، رییس کمیسیون دفاعی پارلمان روسیه به روزنامه ایزوستیای روسیه گفته است روسیه از احتمال اقدام نظامی دیگری از سوی ترکیه در شمال سوریه نگران است.

وی همچنین گفته است کشورش از عملکرد ترکیه نسبت به توافقات ترکیه- روسیه درباره استان ادلب سوریه و نیز تعهدات نشست های آستانه معترض است.

نمایندگان روسیه به این روزنامه روسی گفته اند عملیات نظامی احتمال ترکیه علی کردها در شمال سوریه- که بعد از توافق آمریکا و ترکیه به تعویق افتاده است- می تواند مانع از سرگیری مذاکرات میان دولت مرکزی سوریه و دولت ترکیه شود.

اما انستیتو SETA وابسته به دولت ترکیه هدف احتمالی از عملیات نظامی ترکیه علیه کردها را بیرون راندن نیروهای کرد از شمال سوریه و استقرار یک میلیون نفر از آوارگان سوریه در این منطقه عنوان کرده است که در حال حاضر در ترکیه به سر می برند.

این روزنامه با اشاره به انتشار خبر توافق ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد مرکز عملیات مشترک در ترکیه برای ایجاد منطقه امن، تاکید کرده است آمریکا برای خریدن زمان با ترکیه توافق انجام داده است. بنابراین، ممکن است ترکیه همچنان گزینه نظامی علیه کردها را دنبال کند.

از سوی دیگر، ویاچسلا ماتوزوف، رییس گروه دوستی پارلمانی روسیه با کشورهای عربی تاکید کرده است روسیه در صورت اقدام نظامی ترکیه علیه کردها موضعی نخواهد گرفت زیرا به گفته وی، حمله احتمالی کردها و آمریکا را هدف قرار می دهد و زیانی برای منافع روسیه نخواهد داشت.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه