سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 18 مرداد 1398  ::  14:08   

اذعان آمریکا به تغییر بافت جمعیت شمال سوریه با اجرای توافق آنکارا-واشنگتن

سرویس جهان- آمریکا اذعان می کند که با انتقال آوارگان سوری ساکن ترکیه به شمال سوریه، بر اساس توافق جدید آنکارا- واشنگتن، بافت جمعیتی مناطق کردنشین دچار تغییر خواهد شد.

به گزارش کردپرس، بر اساس توافق جدید میان آمریکا و ترکیه در مورد شمال سوریه، که موقتا اقدام نظامی ترکیه علیه کردها در شمال سوریه را متوقف کرده است، آوارگان سوری ساکن ترکیه که بیش از 3 میلیون نفر هستند در مناطق شمال سوریه و تحت کنترل کردها اسکان داده می شوند در حالی که بیشتر این آوارگان مربوط به سایر نقاط سوریه هستند.

مورگان اورتاگوس، سخنوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران، ضمن اعلام استقبال وزارت خارجه آمریکا از توافق جدید ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه گفت: گفتگوهای نظامی دو کشور راه را برای ایجاد مکانیسم های امنیتی برای پرداختن به نگرانی های هر دو طرف در سوریه هموار کرده است.

وی هدف از توافق و مذاکرات و نیز ایجاد مرکز عملیات مشترک دو کشور را در ترکیه تلاش برای رسیدن به صلح و ثبات در شمال سوریه دانست.

در بخشی از بیانیه ای که سفارت آمریکا در ترکیه، بعد از توافق دو کشور منتشر کرده، به بازگشت آوارگان سوریه به شمال سوریه اشاره شده بود در حالی که بیشتر این افراد قبل از رفتن به ترکیه ساکن مناطق شمال سوریه نبوده اند و بازگشت آنها و استقرارشان در شمال سوریه می تواند بافت جمعیتی این مناطق را به نفع ترکیه تغییر دهد.

اورتاگوس تاکید کرد که از نظر آمریکا بازگشت آوارگان نباید با توسل به زور بلکه باید داوطلبانه صورت بگیرد و روند بازگشت آوارگان از ترکیه به سوریه باید داوطلبانه باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که بازگشت چند میلیون آواره سوریه به شمال این کشور در حالی که بیشترشان قبلا ساکن این مناطق نبوده اند، بافت جمعیتی شمال سوریه را کاملا تغییر خواهد داد.

وی توضیح بیشتری درباره پیامدهای اسکان آوارگان سوری در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه نداد و گفت: جزئیات مربوط به ایجاد منطقه امن همچنان از سوی آنکارا و واشنگتن در حال بررسی است و بیشتر از آنچه در بیانیه دو کشور اعلام شده چیزی برای بیان کردن وجود ندارد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا