سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  10:11   

تعویق طرح تدریس زبان کردی در دبیرستان های بزرگترین شهر کردنشین آمریکا

سرویس جهان- متولیان طرح تدریس زبان کردی در شهر نشویل آمریکا که دارای بزرگترین جمعیت کردهاست، به دلیل عدم اختصاص بودجه نتوانسته اند کلاس ها را برای تدریس زبان کردی در سال جدید تحصیلی آماده کنند.

 

به گزارش کردپرس، سال گذشته هیئت امنای مدارس شهر نشویل آمریکا با درخواست جمعیت 15000 نفری کردهای ساکن این شهر برای ایجاد زمینه لازم جهت تدریس زبان کردی در مدارس مقطع دبیرستان سطح شهر موافقت کرد.

قرار بود در سال تحصیلی 2018-2019 آمریکا، کلاس ها برای تدریس زبان کردی به حدود 3000 دانش آموز کرد فراهم شود اما مسئولان طرح می گویند بودجه لازم برای اجرای این طرح از جمله جهت پرداخت حقوق معلمان فراهم نشد و زبان کردی در سال جدید تحصیلی در سطح این شهر تدریس نخواهد شد. یکی دیگر از مشکلات اجرای برنامه تدریس زبان کردی در شهر نشویل آمریکا که به سبب داشتن بزرگترین جامعه کردزبان در آمریکا به کردستان کوچک شهرت یافته، به حد نصاب نرسیدن کلاس هاست. برای تدریس زبان کردی در هر دبیرستان باید 75 دانش آموز ثبت نام می کردند اما در بیشتر مدارس تعداد داوطلبان به حد نصاب نرسیده است.

شبکه خبری کانال 5 آمریکا با اشاره به لغو برنامه تدریس زبان کردی به دلیل عدم اختصاص بودجه برای پرداخت معلمان این طرح، احتمال داد برنامه فوق به زبان های دیگری بر اساس طرح سراسری آموزش زبان های خارجی در آمریکا اختصاص یابد.

شهریور ماه جلسه دیگری با حضور کردها و هیئت امنای مدارس شهر نشویل برگزار خواهد شد تا شاید برنامه تدریس زبان کردی در سال آینده تحصیلی برگزار شود.

کد خبرنگار:  40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#آمریکا
#نشویل
#زبان کردی