سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  13:20   

آسیا تایمز:

منطقه امن شمال سوریه به سرنوشت عفرین دچار خواهد شد

سرویس جهان- نشریه آسیا تایمز نوشت: ترکیه با ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه و اسکان آوارگان سوریه در آن، دارد بافت جمعیتی این مناطق را تغییر دهد.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه و آمریکا چهارشنبه گذشته، پس از مناقشه ای طولانی بر سر ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال این کشور، موافقت کردند با ایجاد مرکز عملیات مشترک در سوریه در راستای ایجاد چنین منطقه ای گام بر دارند.

نشریه آسیا تایمز در تحلیلی پیرامون ایجاد منطقه امن در شمال سوریه هشدار داده است ترکیه قصد دارد با اسکان 3 میلیون آواره سوریه در این منطقه، آن را به سرنوشت عفرین، منطقه کردنشین در شمال غرب سوریه دچار کند که در سال 2018 و طی عملات نظامی عیله کردها آن را تصرف کرد.

این نشریه با اشاره به این که بعد از اقدام نظامی ترکیه، تعداد زیادی از اعراب غیربومی در شهر عفرین سکان داده شده و تقریبا می توان گفت که این شهر به ترکیه الحاق شده است، هشدار داده است که ترکیه با ایجاد کریدور امن در منطقه شمال سوریه قصد الحاق آن را دارد و بافت جمعیت آن دچار دگرگونی خواهد شد.

با این حال برخی کارشناسان بر این باورند آمریکا قصد ندارد طرح مورد نظر ترکیه برای ایجاد منطقه امن را در شمال سوریه پیاده کند. موتلو چیویراوغلو، کارشناس مسائل کردها به آسیا تایمز گفته است آمریکا به دنبال خریدن زمان و جلوگیری از اقدام نظامی ترکیه علیه کردها در شمال سوریه است.

نیکولاس هراس، پژوهشگر مرکز نیو امریکن سکیوریتی هم معتقد است که اختلاف میان ترکیه و آمریکا بر سر این مسئله عمیق است و توافق بر سر ایجاد منطقه امن فقط فرصتی را برای گفتگوی بیشتر و جلوگیری از اقدام نظامی فراهم کرده است.

کد خبرنگار:40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#عفرین