سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  14:01   

بلومبرگ:

آمریکا ترکیه را بر کردهای سوریه ترجیح می دهد

سرویس جهان- الی لیک در بخش یادداشت بلومبرگ می نویسد: درست است که آمریکا با توافق اخیر خود با  ترکیه مانع حمله آنکارا به کردهای سوریه شده است اما آمریکا در نهایت ترکیه را بر کردهای سوریه ترجیح خواهد داد.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه و آمریکا بعد از تهدیدهای شدید آنکارا نسبت به انجام عملیات نظامی علیه کردهای سوریه در صورت عدم ایجاد منطقه امن تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه، موافقت کردند مرکز عملیات مشترک برای تاسیس منطقه امن ایجاد کنند.

الی لیک، ستون نویس حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی بلومبرگ، توافق اخیر آمریکا با ترکیه را در جهت ایجاد موازنه در روابط این کشور با ترکیه به عنوان متحد عضو ناتوی این کشور از یک طرف، و نیروهای کرد سوریه به عنوان متحد آمریکا در مبارزه با داعش مفید دانسته است اما تاکید می کند آمریکا در توجه به منافع بلندمدت خود و در ارتباط با متحدان بزرگتر کردها را کنار خواهد گذاشت.

وی نوشت:کردهای سوریه  به متحد مناسبی برای آمریکا در سوریه، در نبود نیروهای کارآمد عرب محلی تبدیل شدند اما ترکیه متحد عضو ناتوی آمریکا است. بنابراین، چیزی که در این توافق وجود ندارد تضمین دادن آمریکا به کردها برای حفظ امنیت آنها است.

ستون نویس بلومبرگ در پایان اشاره می کند که استراتژی بزرگتر آمریکا خطاب به نیروهای کرد سوریه یا ypg می گوید که ما از کمک شما در مبارزه با تروریسم قدردان هستیم اما اگر شما برای یکی از متحدان ما دردسر ایجاد کنید، ما از شما حفاظت نخواهیم کرد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#آمریکا