سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  14:20   

مدیرکل دامپزشکی ایلام:

از خرید و کشتار دام در مراکز غیرمجاز خودداری کنید

سرویس ایلام - در آستانه فرارسیدن عید قربان، مدیرکل دامپزشکی استان ایلام از مردم خواست که از خرید و کشتار دام در مراکز غیرمجاز خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، وهاب پیرانی با اعلام این هشدار، عنوان کرد: مردم دام مورد نظر خود برای ذبح در عید سعید قربان را از میادین مجاز عرضه و خرید احشام تهیه و در همان محل نیز با حضور ناظران و کارشناسان بهداشتی دامپزشکی ذبح کنند.

او گفت: در روز عید قربان سلامت گوشت تمام احشام مستقر در مراکز عرضه دام و کشتارگاه ها توسط گروه ها نظارتی مورد بررسی قرار می گیرد لذا مردم از خرید لاشه های مشکوک خودداری شود.

وی افزود: امسال تعداد 6۴ کارشناس، بازرس بهداشتی گوشت و روحانی ناظر شرعی در قالب ۱۳ اکیپ ثابت و ۱۴ اکیپ سیار در روز عید قربان از ساعت هفت صبح الی ۱۷ عصر با حضور در میادین عرضه دام و کشتارگاه ها اقدام به بازرسی بهداشتی و شرعی از دام های قربانی می کنند.

پیرانی یادآور شد: هر گروه نظارت شامل یک نفر دامپزشک برای معاینه و بازرسی لاشه دام قبل، حین و بعد از ذبح و یک روحانی جهت خواندن دعای مخصوص عید قربان و نظارت بر اجرای  احکام و ذبح شرعی در روز عید قربان بر کشتار احشام نظارت بهداشتی و شرعی دارند.

وی گفت: افرادی که قصد دارند دام را در منزل ذبح کنند در صورت برخورد با لاشه مشکوک دام ذبح شده موضوع را سریعا به دامپزشکی اطلاع دهند تا گروه های گشت سیار برای بازرسی لاشه به محل مورد نظر مراجعه و دام را مورد بازرسی قرار دهند.

مدیرکل دامپزشکی از مردم خواست که در صورت داشتن دام قربانی به اکیپ های نظارت دامپزشکی مراجعه و یا با شماره تلفن های 33334162 و 33337599 و سامانه گویای 1512 تماس بگیرند و از خرید و کشتار دام در معابر و اماکن غیر بهداشتی خودداری کنند.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#مدیرکل دامپزشکی ایلام، وهاب پیرانی
#ذبح عید قربان