سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 19 مرداد 1398  ::  17:26   

رییس دانشگاه ایلام عنوان کرد؛

علی‌اکبری: نگران عوام زدگی رسانه هستم

سرویس ایلام - ما با خطر زرد شدن کار رسانه‌ای مواجه‌ایم و رسانه‌ی زرد مملو از تملق، تهمت، دروغ و اطلاعات درست آمیخته باغلط است، در اینجاست که اهمیت کار رسانه‌های اصیل و دارای چارچوب و اصول و مرام و متعهد که به ارزش قلم تعهد داشته و پاسخگو باشد، بیشتر مشخص می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، محمد علی‌اکبری، رییس دانشگاه ایلام روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار تصریح کرد: قبل از گسترش فضای مجازی جامعه ما از تریبون‌های یک‌طرفه رنج می‌بُرد که فضای مجازی هیمنه‌ی این تریبون‌ها را تقریبا شکست و تریبون‌های متعددی را ایجاد کرد اکنون دلهره گسترده گی  سطحی رسانه های متکثر دلهره امیز شده است.

وی پیشنهاد کرد: تکثر رسانه‌ها فرصت مناسبی برای تخصصی کردن آنهاست و اگر رسانه‌ها در مسیر تخصصی شدن گام بردارند در آن صورت رسالت رسانه‌ای بهتر انجام خواهد شد و گزارش و خبر و تحلیل هر رسانه از اعتبار بیشتری هم برخوردار خواهد شد.

این فعال علمی - سیاسی  افزود: خبرنگاری ترکیبی از سرعت، دقت، دلسوزی و احساس تعهد است و انتظار دارم این مجموعه‌ی عظیم، با تعهد به سرنوشت جامعه، کشور و حفظ انسجام ملی و توسعه و کارآمدی را در هر کار رسانه‌ای و خبری مد نظر داشته باشند و بدانند در صورت ارائه‌ی خبر درست،  جامعه از آنان حمایت کافی را به عمل خواهد آورد.

جنس تریبون‌های یک طرفه و فضای مجازی مثل هم است

رئیس دانشگاه ایلام تصریح کرد: از قضا جنس تریبون‌های یک طرفه و فضای مجازی هم مثل هم است، چون خیلی حرفه‌ای و اخلاق مدار و اصولی نیست و از این نظر که این فضا، تریبون‌های یک طرفه را مهار کرده،  فرصت است.

وی گفت: به عنوان یک دانشگاهی، نگرانی من از فضای مجازی عوامانه شدن و عوام زدگی و نزول سطح حرفه‌ای گری  در رسانه‌ها است، یعنی رسانه‌های متعدد مجازی در عین حال که سرعت دارند و پوشش حداکثری دارند لزوما به معنای عمیق بودن، مستند بودن و اصیل بودن و بررسی همه‌ی جوانب و به معنای کار حرفه‌ای رسانه‌ای نیست.

علی‌اکبری تصریح کرد: در این شرایط با خطر زرد شدن کار رسانه‌ای مواجه‌ایم و رسانه‌ی زرد مملو از تملق، تهمت، دروغ و اطلاعات درست آمیخته باغلط است، در اینجاست که اهمیت کار رسانه‌های اصیل و دارای چارچوب و اصول و مرام و متعهد که به ارزش قلم تعهد داشته و پاسخگو باشد، بیشتر مشخص می‌شود.

تکثر رسانه‌ای را در گروه‌های تخصصی فعال کنیم

رئیس دانشگاه ایلام پیشنهاد کرد : یکی از انتظارات بنده از تکثر موجود در فضای رسانه‌ای این است که به جای اینکه این تکثر را به پراکندگی سطح تبدیل کنیم، تکثر را در گروه‌های تخصصی فعال کنیم. مثلا تعدادی رسانه در حوزه دانشگاه ، تعدادی در حوزه جامعه و...  کار کنند و اگر رسانه‌ها در مسیر تخصصی گام بردارند در آن صورت رسالت رسانه‌ای بهتر انجام خواهد شد و گزارش و خبر و تحلیل هر رسانه از اعتبار بیشتری هم برخوردار خواهد شد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ما در دانشگاه‌ها مباحثی با اهمیتی در دستور کار داریم، مدیریت سبز و کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست است که رسانه‌های تخصصی می‌توانند در این زمینه ورود کنند.

ایجاد آمادگی ذهنی در جامعه برای مسائل علمی نوپدید

رییس دانشگاه ایلام  گفت: مباحث مربوط به جذب و پذیرش دانشجوی خارجی و دیپلماسی علمی از یک طرف در سطح وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی یک امر مؤکد است و از طرف دیگر ممکن است دستگاه‌های اجرایی همکار و جامعه، اطلاعات و آمادگی ذهنی را نداشته باشند و  ورود رسانه به این زمینه‌ها می‌تواند سبب انجام درست این بخش در سطح دانشگاه‌ها شود.

وی ادامه داد: تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه مراکز رشد و فناوری، مسابقات ایده‌پردازی و استارتاپ‌ ها یک بسته اقدام جدید در دانشگاه‌ها است و لازم است شرایط ، ضوابط، مسیر حرکت در این زمینه برای دانشجویان، اساتید و فعالان خارج از دانشگاه، تبیین گردد.

علی‌اکبری با بیان اینکه موضوع اشتغال فارغ‌التحصیلان، انطباق نیاز جامعه با دروس ارائه شده در دانشگاه‌ها و تعامل بین دانشگاه و بازار کار یک زمینه دیگر برای فعالیت است، تصریح کرد: همکاری دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در قالب دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه و مشاوره علمی وفناوری دانشگاه‌ها به بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی برای تصمیم سازی می‌تواند زمینه مناسبی برای کار رسانه باشد.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#رییس دانشگاه ایلام، محمد علی اکبری
#عوام زدگی رسانه
#تکثر رسانه
#تریبون یک طرفه