سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 20 بهمن  ::  13:19

بر اساس آخرین گزارش پنتاگون به کنگره:

آمریکا همچنان از نیروهای کرد در عراق و سوریه حمایت نظامی می کند

سرویس جهان- بر اساس آخرین گزارش چهارماهه وزارت دفاع آمریکا به کنگره، علیرغم تنش های این کشور با ترکیه بر سر حمایت نظامی از کردهای سوریه، این حمایت ها همچنان ادامه دارد و بخشی از این حمایت نظامی شامل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان هم می شود.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت وزارت دفاع آمریکا، این وزارت خانه گزارش 138 صفحه ای چهارماهه آخر 2017 خود را به کنگره آمریکا درباره اقدامات نظامی و عملیات های این کشور در عراق و سوریه و منطقه آسیا پاسیفیک ارائه کرده است. بر اساس این گزارش علیرغم نزدیک شدن به پایان داعش و نیز تنش میان آمریکا و ترکیه بر سر حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه، نیروهای کرد در عراق و سوریه همچنان از حمایت نظامی آمریکا برخوردار هستند.

این گزارش تایید می کند که دولت دونالد ترامپ همچنان سلاح و مهمات و دیگر تجهیزات جنگی در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه که نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg بخش عمده آن هستند قرار می دهد. ترکیه این نیروها را تروریست و نزدیک به پ.ک.ک دانسته و از واشنگتن خواسته است از حمایت نظامی از آنها دست بردارد. اما آمریکا ypg را تواناترین شریک خود در مقابله با داعش توصیف کرده است.

پنتاگون برای سال مالی که از اول اکتبر آغاز شده درخواست کرده است 500 میلیون دلار برای کمک به نیروهای مخالف در سوریه از جمله نیروهای کرد سوریه یا ypg اختصاص یابد تا تجهیزات مورد نیازبرای این نیروها از جمله خودرو، خمپاره، موشک ضدتانک و مسلسل در اختیار این نیروها قرار داده شود.

گزارش ارائه شده به کنگره تایید می کند که حمایت های آمریکا از نیروهای کرد سوریه علی رغم درخواست ترکیه برای توقف آن ادامه داشته است.

بر اساس این گزارش، نیروهای دموکراتیک سوریه که ypg نیروی غالب آن بوده و آن را هدایت می کند تایید کرده است که تغییری در رابطه آن با آمریکا صورت نگرفته است. مقامات کرد سوریه از آمریکا خواسته اند به حضور خود در سوریه ادامه دهد زیرا هر گونه کاستن از حمایت آمریکا بازگشت دوباره داعش را به دنبال دارد.

در بخش دیگری از گزارش اشاره شده که علیرغم پایان تعهد آمریکا به پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگ در جولای، پنتاگون در ماه های بعد از آن اقدام به آموزش نظامی 2000 نیروی پیشمرگ کرده است و از کنگره خواسته است در صورت امضای توافق جدید برای پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگ، 350 میلیون دلار برای این کار اختصاص دهد.

کد خبرنگار: 40101