سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 20 مرداد 1398  ::  16:09   

آیا ایجاد منطقه امن مانع تثبیت اداره خودگردان کردی می شود؟

سرویس جهان- کارشناسان مسائل خاورمیانه و ترکیه بر این باورند ایجاد منطقه امن توسط آمریکا و ترکیه در شمال سوریه، مانع ادامه کمک های واشنگتن به کردها و تثبیت اداره خودگردان کردی نخواهد شد.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا و ترکیه به عنوان دو کشور متحد عضو ناتو که مناقشه شدیدی بر سر موضوع کردهای سوریه دارند چهارشنبه گذشته بر سر ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال این کشور به توافق رسیدند. ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک و «تروریست» می داند که از نظر آنکارا باید از مرزهای جنوبی ترکیه دور نگاه داشته شوند و دولت ترکیه کنترل منطقه امن شمال سوریه به عمق 32 کیلومتر را در دست داشته باشد. اما آمریکا که از سال 2014 و بعد از هجوم داعش به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، به متحد اصلی کردها تبدیل شده و حمایت های این کشور از کردها به گسترش اداره خودگردان کردی به مناطق عمدتا عرب نشین هم منجر شده است، بر این باور است که عمق منطقه امن مورد نظر ترکیه باید کمتر از میزان یاد شده باشد و آمریکا و ترکیه می توانند با نظارت مشترک بر این منطقه جلوی تحرکات کردها علیه ترکیه را بگیرند.

اما کارشناسان بر این باورند که این اقدامات نمی تواند بر تثبیت وضعیت غیررسمی خودمختار کردها در شمال سوریه تاثیر بگذارد.

علی ار، ژنرال سابق ارتش ترکیه به خبرگزاری شین هوای چین گفته است معامله اخیر ترکیه و آمریکا بر سر شمال سوریه نمی تواند نگرانی های ترکیه را در مورد کردهای سوریه رفع کند.

وی تاکید کرد که اداره خودگردان کردی در شمال سوریه تحت کنترل نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg قدم به قدم به رسمیت شناخته خواهد شد. این در حالی است که ترکیه این نیروها را تروریست می خواند.

 همزمان با انتشار خبر توافق ترکیه و آمریکا بر سر کنترل شمال سوریه، خبرگزاری های محلی از ارسال 200 کامیون دیگر سلاح، مهمات و تجهیزات سنگین به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه از سوی آمریکا خبر داده اند. جهاد ارمغان دیلک، مدیرموسسه ترکی قرن 21 در ترکیه نیز در تایید ادامه کمک های آمریکا به کردهای سوریه با وجود توافق آنکارا- واشنگتن در مورد ایجاد منطقه امن و محدود کردن قدرت کردهای سوریه به شین هوا گفته است هیچ چیزی در این توافق وجود ندارد که بتواند واشنگتن را از اقداماتش برای برپا کردن کردستان تحت کنترل ypg در شمال سوریه باز دارد.

هر دوی این کارشناسان بر این باورند توافق اخیر میان ترکیه و آمریکا، برای مدتی نسبتا طولانی، مانع عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای YPG در شمال سوریه خواهد شد. این در حالی است که ترکیه از ماهها قبل با استقرار 80000 نیرو و تجهیزات سنگین نظامی در مرز خود با شمال سوریه، تهدید کرده بود اقداماتی اساسی را برای از بین بردن نیروهای کرد و نهاد خودمختار خودگردان کردی در این منطقه انجام خواهد داد.

هر دو کارشناس بر این باورند که ممکن است آمریکا توافق اخیر با ترکیه را مشابه توافق 2016 با این کشور بر سر منبج، به عنوان تاکتیکی بازدارنده همزمان با ادامه تسلیح نیروهای YPG مورد استفاده قرار دهد.

دیلک معتقد است بر اساس توافق اخیر میان ترکیه و آمریکا، منطقه امنی بوجود نخواهد آمد بلکه منطقه بلامنازع به عمق 5 الی 6 کیلومتر بوجود خواهد آمد که در آن نیروهای YPG به چشم نخواهند آمد.

علی آر، ژنرال سابق ارتش ترکیه نیز معتقد است به نظر می آید که ترکیه از ایده عملیات نظامی علیه کردها دست کشیده باشد و به کنترل مشترک آنکارا-واشنگتن بر منطقه امن راضی شده باشد. وی بر این بار است که آمریکا ممکن است به تسلیح نیروهای YPG خارج از منطقه امن ادامه دهد.

ارمغان دیلیک هم معتقد است آمریکا با ایجاد مرکز عملیات مشترک دو کشور در ترکیه، می تواند تحرکات ترکیه را در سوریه و بویژه در مناطق شمال سوریه کنترل کند.

یکی از مواردی که در ایجاد منطقه امن مطرح شده، بازگشت آوارگان سوریه به این مناطق است. ارمغان دیلک معتقد است این بخش از توافق به نفع ترکیه است زیرا این کشور از دست آوارگان خلاصی می یابد و بخشی از ساخت و سازها در مناطق امن نیز ممکن است به این کشور واگذار شود. اما وی به این نکته هم اشاره می کند که چنین اقدامی ممکن است به مذاکره میان ترکیه و نیروهای YPG منجر شود که هدف نهایی آمریکا هم رسیدن به چنین نقطه ای است

کد خبرنگار: 40101