سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  یک‌شنبه 20 مرداد 1398  ::  12:36   

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

خاستگاه بهترین زعفران دنیا کرمانشاه است/ رتبه اول تولید نخود در کشور را داریم

سرویس کرمانشاه- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: ایران جزء 6 تولید کننده برتر نخود در دنیا وکرمانشاه رتبه اول تولید نخود در کشور را دارد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، نوربخش حاتمی در نشستی که با حضور خبرنگاران در سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: کیفیت نخود تولید شده در کرمانشاه با یک اختلاف 50 درصدی بالاتر از استان های دیگر است.

حاتمی تأکید کرد: از نخود باید به عنوان یک محصول استراتژیک حمایت کرد.

وی در خصوص جایگاه و شأن استان کرمانشاه در بخش کشاورزی اظهار کرد: استان کرمانشاه بسیار پهناور است و دارای پتانسیل، استعداد و نعمت های خدادادی بسیار ارزشمندی می باشد، اما متاسفانه در جایگاهی که شایسته اش است قرار ندارد.

 حاتمی افزود: تکلیف ما در این حوزه استفاده بهینه از پتانسیل ها و امکانات و ارتقاء بهره وری در بخش کشاورزی می باشد.

 نوربخش حاتمی با بیان اینکه کرمانشاه یکی از بزرگ ترین قطب های کشاورزی در کشور محسوب می شود، گفت: استان کرمانشاه با دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار وسعت و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار جنگل و مراتعی که در دنیا کم نظیر هستند  سرمایه و ثروت ارزشمندی دارد.

 وی اظهار کرد: همچنین ۹۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی، آبی، دیم و باغی در استان وجود دارد که فرصت و ظرفیت خوبی برای استان کرمانشاه است.

حاتمی عنوان کرد: کرمانشاه دو برابر متوسط کشوری بارندگی و یک سوم کشور تبخیر و تعریق دارد و استان مستعدی برای  کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه در سازمان جهاد کشاورزی اولین هدف در بخش اقتصادی تحول اقتصاد و معیشت بهره برداران است، گفت: کرمانشاه منابع آب و خاک، اقلیم‌های بسیار متنوع و ارزشمندی دارد و با وجود این ظرفیت ها وضع اشتغال استان باید بهتر از این باشد.

حاتمی افزود: اگر نخود و زعفران استان را احیا کنیم، بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی کرمانشاه حل می شود.

حاتمی به ظرفیت های استان کرمانشاه برای کشت زعفران اشاره کرد و گفت: خاستگاه بهترین زعفران دنیا کرمانشاه است .

وی افزود:2 هزار و چهار صد سال پیش بهترین زعفران در کرمانشاه کاشت شده و شاید بتوان گفت امروزه با کیفیت ترین و بهترین زعفران در سطح دنیا، زعفران کرمانشاه است.

وی گفت: همچنین از مزایای کاشت زعفران درآمد زایی بسیار خوب در پیک تولید، اشتغال زایی بالا، بهره وری آب بسیار بالا و مصرف آب خیلی کم است. این محصول  یک بار کشت و هفت سال بهره برداری می شود.