سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  یک‌شنبه 20 مرداد 1398  ::  14:26   

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت؛

دست خالی استان ایلام از سفره پهن توریست درمانی / تأمین، حفظ و ارتقای نظام سلامت در استان

سرویس ایلام - سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در آیین تجلیل از خبرنگاران فعال در حوزه سلامت ایلام از دست خالی استان از سفره پهن توریست درمانی گفت و عنوان کرد: یکی از دلایل این مهم کامل نبودن زنجیره درمان در استان است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، دکتر کریمیان افزود: خود عراقی‌ها مایل به استفاده از ظرفیت نظام سلامت ایلام هستند اما به‌خاطر کامل نبودن زنجیره درمان در استان متاسفانه به استان‌های دیگر مراجعه می‌کنند.

او توضیح داد: در بحث IPD بیمارستان های بین المللی، در استان ایلام فاقد چنین بیمارستان هایی هستیم چرا که یا باید بیمارستان نوساز باشد و یا این که در ارزشیابی سالانه وزارتخانه، درجه یک را اخذ کند.

کریمیان ادامه داد: سه بیمارستان دولتی اصلی ایلام در حال اخذ این درجه برای جذب بیماران خارجی هستند و بیمارستان نوساز سوختگی ایلام هم به محض افتتاح قابلیت جذب بیماران خارجی را خواهد داشت. مضافاً این که بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام در صورت افتتاح و بهره‌برداری، بار اصلی توریست درمانی را به دوش خواهد گرفت.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام خاطرنشان کرد: در حال حاضر فقط در بیمارستان خصوصی کوثر ایلام امکان جذب بیماران خارجی و استفاده از ظرفیت توریست درمانی وجود دارد و روزی سه تا چهار عمل جراحی صورت می‌گیرد که با توجه به امکانات کم ایلام، شروع خوبی است.

کریمیان در عین حال تأکید کرد: در حال حاضر برای بیماران عراقی جایی در بیمارستان های دولتی ایلام نیست چون اولاً این بیمارستان ها شلوغ هستند و در ثانی نمی‌توانیم به بیماران خارجی خدماتی با قیمت‌های سوبسیددار که به هموطنانمان می‌دهیم اختصاص دهیم و باید برای بیماران خارجی تعرفه خاصی تعریف شود.

او گفت: دانشگاه علوم پزشکی در تمام روستاها و شهرهای استان ایلام پایگاه دارد و افتخار مجموعه ی ما حضور در دل مردم است. حوزه گسترده خدمات دانشگاه علوم پزشکی در حوزه درمان و بهداشت موجب شده تا همواره در معرض قضاوت باشیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در مورد برخی تجهیزات که لازمه استان است، توضیح داد: ثبت آمارهای اشتباه بیماران نیازمند به پرتو درمانی سبب شده تا ایلام این دستگاه را نداشته باشد اما اکنون در حال تصحیح آمار و رایزنی برای استقرار این دستگاه درمانی در ایلام هستیم. رایزنی های زیادی هم صورت گرفته تا یکی از بانک ها یک دستگاه سنگ شکن کلیه را برای استقرار در ایلام خریداری کند و امیدواریم به زودی شاهد این اتفاق مثبت باشیم.

کریمیان افزود: به دنبال اجرای برنامه نظام ارجاع در استان هستیم و اجرای این برنامه موجب کاهش هزینه های در میان برای مردم عزیز استان خواهد شد و ممکن است در ابتدا با مقاومت‌هایی از سوی عامه مردم روبه‌رو شویم که برای حل این موضوع از رسانه‌های استان کمک می‌خواهیم.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، کریمیان
#توریست درمانی
#بیمار خارجی
#مرز مهران
#زنجیره درمان