سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  یک‌شنبه 20 مرداد 1398  ::  19:43   

شورای میهنی کردهای سوریه:

ترکیه در تلاش برای تکرار سناریوی عفرین در شرق فرات است

سرویس سوریه - عبدالکریم میرانی، نماینده شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در اقلیم کردستان در اظهاراتی با اشاره به اقدام ترکیه در خصوص تاسیس منطقه امن در شرق فرات و موضوع پیش آمده در این خصوص عنوان کرد: ترکیه در تلاش برای تکرار سناریوی عفرین این بار در شرق فرات است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری KRDnews، عبدالکریم میرانی، نماینده شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در اقلیم کردستان در اظهاراتی با اشاره به اقدام ترکیه در خصوص تاسیس منطقه امن در شرق فرات و موضوع پیش آمده در این خصوص عنوان کرد: به عنوان ENKS، از ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه حمایت می کنیم. این منطقه باید تحت نظارت جامعه بین المللی از سوی مردم محلی اداره شود. ولی ترکیه در این منطقه در تلاش برای تغییر بافت دموگرافیک کردستان سوریه است. ترکیه در تلاش برای جای دادن 5 میلیون پناهنده سوری در این مناطق است به همین خاطر است که در تلاش برای تاسیس منطقه امن در شرق فرات می باشد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ترکیه در تلاش برای تکرار سناریوی عفرین این بار در شرق فرات است. هنوز بندهای توافق به وجود آمده میان ترکیه و آمریکا، به شکل واضحی اعلام نشده است. تصرف خانه ها و املاک مردم در عفرین، تغییر بافت دموگرافیک و اقداماتی مانند آدم ربایی می تواند یک بار دیگر در شرق فرات هم تکرار شود. این مسئله به هیچ عنوان نمی تواند مورد قبول واقع شود.

میرانی در سخنان خود با تأکید بر این که در صورت اتحاد کردها چنین طرح هایی موفق نخواهد شد تصریح کرد: پیش از اشغال عفرین نیز بارها به این مسئله تأکید کرده بودیم. ولی متاسفانه چنین نشد. اکنون برای مسئله شرق فرات، دست کم شورای میهنی کردهای سوریه با جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه بایستی وارد مذاکره شوند. ولی طرف مقابل این کار را انجام نمی دهد. TEV-DEM به توافق با هر کسی نگاه مثبت دارد ولی با کردها وارد مذاکره نمی شود.


کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#نیروهای کرد سوریه
#کردها