سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 20 مرداد 1398  ::  22:36   

وزیر امور خارجه ترکیه:

شرق فرات پاکسازی خواهد شد؛ نتیجۀ مذاکره با آمریکا هر چه باشد

سرویس ترکیه – چاوش اوغلو اعلام کرد کشور مصمم است نیروهای کرد سوریه را از مناطق شرق رودخانۀ فرات عقب براند و این تصمیم ارتباطی به نتیجۀ مذاکرات و توافق این کشور با ایالات متحده ندارد.

به گزارش کردپرس، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد کشورش مصمم است مناطق شرقی رودخانۀ فرات را به هر طریقی که ممکن باشد از حضور نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (YPG) و ارتش دموکراتیک سوریه تخلیه کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه، چاوش اوغلو که به مناسبت عید قربان به آنتالیا سفر کرده است، درباره حمله احتمالی ارتش ترکیه به مواضع نیروهای کرد در شرق فرات، گفت: «این منطقه با هر هزینه‌ای که باشد، پاکسازی خواهد شد. جدیت ما به قوت خود باقی است.»

وی افزود: «نظر ما دربارۀ شرق فرات این است: یا با هم [مقصود ایالات متحده است] منطقه را از تروریست ها پاکسازی می کنیم، یا ترکیه وارد آنجا خواهد شد و به تنهایی منطقه را پاکسازی خواهد کرد.»

لازم به ذکر است ترکیه و ایالات متحده روز چهارشنبه توافق کردند برای تأسیس منطقه امن در شمال سوریه یک مرکز عملیات مشترک در ترکیه تأسیس کنند. مقامات ترکیه ابتدا از این توافق استقبال کردند، اما به تدریج به تهدیدات خود علیه کردهای سوریه ادامه دادند. به این ترتیب، حکومت ترکیه از هم اکنون مشخص کرده است که نتیجۀ مذاکرات تنها یک گزینه است که عبارت است از خروج نیروهای کرد از شمال سوریه.

چاوش اوغلو در ادامۀ اظهارات خود گفت: «اجازه نخواهیم داد آمریکا درباره این مسئله نیز مانند منبج وقت ترکیه را هدر دهد. همانند جرابلس، شرق فرات نیز از عناصر تروریستی PKK / YPG پاکسازی خواهد شد. آمریکا به وعده خود درباره نقشه راه مشترک منبج عمل نکرد. جمهوری ترکیه و ترک ها به قول خود عمل می‌کنند. چنین است که نیروی نظامی و پول برای یک کشور اعتبار به ارمغان نمی‌آورد».

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها