سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  دوشنبه 21 مرداد 1398  ::  10:07   

استاندار ایلام اظهارات نماینده را شفاف‌سازی کند

سرویس ایلام - چیزی که از روابط بین دولت و مجلس در سال‌های اخیر فهمیده‌ایم، در حد دعوای بین نماینده و استاندار تنزل پیدا کرده است. امروز نماینده چیزی می‌گوید که ظاهراً از ذات وظیفه‌ی نمایندگی‌اش در بعد نظارت برمی‌آید و در مقابل استاندار با پاسخ‌های نیش‌دار و جواب‌های رسانه‌پسند آن را جمع و جور می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، این دعوا (دعوا کلمه مناسبی است) بین جلال میرزایی، نماینده ایلام در مجلس و قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام از همان روزهای آغاز دولت تازه به کرسی نشسته شروع شد؛ جایی که میرزایی می‌گفت من استاندار فعلی را آوردم و سلیمانی دشتکی در صداوسیمای ایلام علناً اعلام کرد که هیچکس در آمدن او به ایلام نقشی نداشته. از این‌جای ماجرا بود که مشخص شد شمشیرها از رو بسته شده‌اند و این دعوا که ظاهراً بر سر مردم نیست، چندین بار به سؤالات خبرنگاران در نشست‌های خبری نیز کشیده شد.

حال در تازه‌ترین اظهارنظر، دکتر میرزایی در مصاحبه با تابناک ایلام صحبت‌های مهمی در مورد گوشت قربانی بودن بودجه اربعین گفته است که برای ما خبرنگاران پیگیر توسعه استان اهمیت بالایی دارد. او گفته: «سال گذشته انحرافاتي در نحوه خرج كردن اعتبارات رديف اربعين داشتيم، گزارشاتي بود مبني بر اينكه مبالغي از آن صرف كارت هديه شده است. در رديف بودجه آمده است كه اين اعتبارت در امور زيربنايي بايد هزينه شود اما در استان آن را مثل گوشت قرباني توزيع کرده اند. بنده از وزارت كشور خواسته ام در اين رابطه گزارشي از سال گذشته و نيز پروژه هايي كه امسال قرار است شروع شوند به نمايندگان ارائه كند .ابهامات جدي در اين رابطه وجود دارد، يكي دو مورد پروژه هايي را با ترك تشريفات به پيمانكاري از تهران واگذار نموده اند كه بايد پاسخگو باشند .»

پیش از آن‌که منتظر پاسخگویی‌ موجزگونه و سربسته استاندار ایلام در جلسات مختلف باشیم، یک بار این فراز از سخنان نماینده ایلام را با هم مرور می‌کنیم:

1- سال گذشته انحرافاتي در نحوه خرج كردن اعتبارات رديف اربعين داشتيم؛

2- گزارشاتي بود مبني بر اينكه مبالغي از آن صرف كارت هديه شده است؛

3- در استان آن را مثل گوشت قرباني توزيع کرده اند؛

4- ابهامات جدي در اين رابطه وجود دارد؛

5- پروژه هايي را با ترك تشريفات به پيمانكاري از تهران واگذار نموده اند.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی که خود دارای تحصیلات آکادمیک در علوم سیاسی است باید بداند که اگر چه کشیدن چنین موضوعاتی به فضای عمومی جامعه و رسانه‌ای کردن آن چندان مورد قبول نیست اما باید دلایل متقن خود را نیز در راستای وظایف نظارتی نمایندگی ارائه کند و اگر صرفاً یک دعوای سیاسی برای مطامعی دیگر در نظرش نیست، این موارد تخلف را به صورت قانونی ارائه کند تا پیگیری صورت بگیرد و رسانه‌های استان نیز آن را کند و کاو کنند.

استاندار ایلام نیز که دارای سبک خاصی در مدیریت استان است و با گفتمان‌سازی‌هایی که انجام داده باعث ایجاد نگاه استراتژیک مرکز به ایلام شده، باید این سخنان رسانه‌ای را در راستای بعد نظارتی وظیفه نماینده ایلام تلقی کرده و به جای مغرضانه خواندن چنین اظهاراتی، همین پنج مورد ذکر شده را در دفاع از خود و عملکردش به صورت قانونی و مصداقی شفاف کند و قضاوت را به رسانه‌ها و مردم استان بسپارد.