سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 مرداد 1398  ::  12:17   

استاد دانشگاه جانز هاپکینز:

آمریکا نمی تواند تا ابد از کردهای سوریه حمایت کند

سرویس جهان- دکتر دانیل سرور معتقد است مشکلات کردهای سوریه به قدری پیچیده است که آمریکا نمی تواند همه آنها را حل کند و برای مدتی طولانی از آنها حمایت کند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه با کمک ائتلاف به رهبری آمریکا و طی جنگ 6 ساله با داعش، توانسته اند بیش از یک چهارم خاک سوریه را تحت کنترل خود داشته باشند. اما تهدیدهای زیادی موجودیت اداره خودگردان کردی را در شمال سوریه تهدید می کند که به گفته پروفسور دانیل سرور، استاد دانشگاه جانز هاپکینز، به دلیل ابعاد زیاد و پیچیدگیهای موجود مسئله کردهای سوریه، آمریکا نخواهد توانست برای همیشه در سوریه بماند و از آنها حمایت کند.

وی در یادداشت خود که در سایت موسسه خاورمیانه منتشر شده، با اشاره به این که حدود نیمی از 2000 نیروی نظمی آمریکا منطقه تحت کنترل کردهای سوریه را ترک کرده اند، هشدار داده است که موقعیت کردها در خطر است زیرا این مقدار نیرو برای محافظت از آنها در برابر تهدیدهای موجود از جمله حله احتمالی ترکیه ناچیز است. وی معتقد است برای محافظت از جمعیت 2.5 میلیونی مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به 40000 نیروی نظامی آمریکا و بودجه سالانه ای نزدیک به 8 میلیارد دلار نیاز است اما دولت آمریکا حاضر به پراخت چنین هزینه ای نخواهد بود.

وی همچنین به مشکلات داخلی کردهای سوریه با اعراب ساکن این مناطق اشاره کرد و هشدار داد این اختلافات می تواند کردهای سوریه و اداره خودگردان کردی را تضعیف کند.

دکتر سرور معتقد است توافق اخیر میان ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه زیاد دوام نخواهد آورد و ترکیه یا دمشق برای کنترل مناطق تحت کنترل اقدام خواهد کرد. وی بر این باور است که آمریکا نمی تواند کاری در برابر اقدام ترکیه یا دمشق کند و تنها کار که از دستش بر خواهد آمد دادن پناهندگی به کردهاست که آنهم با شرایطی که دولت دونالد ترامپ پیش آورده، کردها به سختی خواهند توانست وارد آمریکا شوند.

دکتر سرور دو ماه پیش هم در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس تاکید کرد که آمریکا فقط در مسائلی که به نفع خودش است از کردها حمایت می کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#آمریکا