سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  دوشنبه 21 مرداد 1398  ::  12:22   

آلدار خلیل:

ترکیه پیشنهاد گفتگوی سه جانبه آمریکا – ترکیه – کردهای سوریه را رد کرد

سرویس سوریه - آلدار خلیل، عضو شورای اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه (TEV-DEM) در گفتگو با دویچه وله ترکی با اشاره به تداوم تهدیدات ترکیه برای حمله نظامی به کردستان سوریه عنوان کرد: ترکیه پیشنهاد گفتگوی سه جانبه آمریکا – ترکیه – کردهای سوریه را رد کرد.

به گزارش کردپرس، آلدار خلیل، عضو شورای اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه (TEV-DEM) در گفتگو با دویچه وله ترکی به بررسی تحولات اخیر با محوریت منطقه امن در شمال سوریه پرداخته و عنوان کرد: میان ما و ترکیه می تواند یک منطقه به عنوان منطقه امن و حد فاصل تعیین شده و نیروهای YPG از این منطقه خارج شوند. البته این منطقه نباید شهرها را در بربگیرد. تنها حد فاصل شهرها را شامل خواهد شد و کنترل آن منطقه نیز بر عهده نیروهای ائتلاف بین المللی خواهد بود. البته ما در این جا پیشنهاد حضور نیروهای محلی برای حمایت از مرزها را دادیم. در خصوص عاقبت سلاح های سنگین نیز موضوعاتی مطرح شده است که این ها را در روزهای آینده به بحث و گفتگو خواهیم گذاشت. در خصوص توافق آمریکا و ترکیه که در آنکارا به دست آمده است سه ماده مورد توافق واقع شده است: انجام سریع تدابیر لازم برای رفع نگرانی های امنیتی ترکیه، هماهنگی و همکاری دو جانبه برای تاسیس منطقه امن و ایجاد هرچه سریعتر مرکز عملیات مشترک به منظور مدیریت تاسیس منطقه امن و تلاش برای ایجاد کریدور صلح در آن منطقه جهت بازگشت پناهندگان سوری در خاک ترکیه. ما نیز در خصوص این که بخشی از این دیالوگ باشیم پیشنهاد دادیم. چنین به نظر می رسد که پیشنهاد ما برای گفتگوی سه جانبه مورد توافق ترکیه واقع نشده است. ولی جزئیات توافقات به وجود آمده هنوز مشخص نیست. دیدگاه و نظرات کلی ما در خصوص این توافق قبول آن از راه دیالوگ و مذاکره است؛ جزئیات آن را در روزهای پیش رو با مطرح شدن دقیق بندهای توافق به بحث و گفتگو خواهیم گذاشت.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: توافقی که بعد از آماده باش نظامی ترکیه برای حمله به کردستان سوریه به وجود آمده است احتمال آن می رود که کافی نباشد. در کل ترکیه به تهدیدات خود ادامه می دهد. تهدید اردوغان علیه مردم منطقه هنوز ادامه دارد. تصور نمی کنم که ترکیه به چنین اقداماتی بسنده کند. در روز های پیش رو هر زمان که فرصتش را پیدا کرد برای حمله به مناطق ما دنبال بهانه خواهد بود. ترکیه با استفاده از جنگ داخلی در سوریه در تلاش برای توسعه مرزهای خود است. ترکیه در حال اشغال سرزمین های سوریه بوده و تا کنون از هیچ مقامی اظهاراتی مبنی بر این که ترکیه در آینده از این مناطق خارج خواهد شد صورت نگرفته است. چنین اقدامات نظامی ترکیه در داخل سوریه را نمی توانیم بپذیریم، ما قصد جدا شدن از سوریه را نداریم. بهترین راه حل بحران سوریه حل مسائل به عنوان سوری – سوری میان خودمان است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها