سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 21 مرداد 1398  ::  16:34   

وزیر خارجه عراق:

حضور نظامی غرب در منطقه، تنش را افزایش می‌دهد/ با حضور اسرائیل در خلیج فارس مخالفیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه عراق ضمن اعلام مخالفت با مشارکت اسرائیل در ائتلاف دریایی در خلیج فارس، تاکید کرد که حضور نیروهای غربی در منطقه باعث افزایش تنش می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، محمدعلی حکیم، وزیر امور خارجه عراق بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر بر مخالفت کشورش با مشارکت رژیم صهیونستی در هر گونه ائتلاف دریایی به بهانه تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس تاکید کرده و خاطر نشان ساخت که حضور نیروهای غربی در منطقه نیز باعث افزایش تنش خواهد شد.

حکیم در پیام خود در این باره نوشت: عراق، مشارکت نیروهای رژیم صهیونیستی در هر گونه نیروی نظامی جهت تامین امنیت عبور کشتی ها در خلیج (فارس) را رد می کند و کشورهای منطقه نیز با هم از توانایی تامین امنیت عبور کشتی ها در خلیج (فارس) برخوردار هستند.

وزیر خارجه عراق در ادامه این پیام توییتری نیز افزود: عراق برای کاهش تنش در منطقه از طریق مذاکرات آرام تلاش می کند در حالی که حضور نیروهای غربی در منطقه نیز تنش را افزایش خواهد داد.

این در حالی است که به دنبال اعلام تصمیم آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف دریایی با مشارکت بیش از 60 کشور جهان به بهانه تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز، یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی سه شنبه هفته گذشته تاکید کرد که تشکیل چنین ائتلافی از نظر مقابله با ایران و تقویت روابط با کشورهای عرب خلیج فارس، به نفع این رژیم است.

کاتس ضمن تاکید بر این که رژیم صهیونیستی نیز در این ائتلاف دریایی و به طور مشخص در برخی زمینه ها از جمله زمینه اطلاعاتی شرکت خواهد کرد، همچنین اعلام کرد که پس از سفر اخیر خود به شهر ابوظبی، پایتخت امارات و دیدار با یکی از مسئولان بلندپایه این کشور در اواخر ماه ژوئن گذشته، به وزارت خارجه دستور داده تا با طرف های مختلف در راستای مشارکت این رژیم در ائتلاف مذکور کار کند.

برچسب‌ها:
#عراق
#محمدعلی حکیم
#خلیج فارس
#اسرائیل
#امنیت دریانوردی