سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  11:30   

نشست وزارت پیشمرگ و ارتش عراق در مورد همکاری برای مقابله با داعش

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئت های ویژه وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و ارتش عراق، نشستی را به منظور گفتگو در مورد همکاری در مقابله با داعش انجام دادند.

به گزارش کردپرس، سایت خبری- تحلیلی کردی زبان شارپرس، از برگزاری نشست میان هیئت های ویژه وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و ارتش عراق خبر داد.

طبق خبر این نشست به منظور گفتگو در مورد ایجاد هماهنگی و همکاری میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق برای مقابله با داعش به ویژه در مناطق مورد مناقشه عراق برگزار شده است.

طرفین در این گفتگو به بررسی شرایط و وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه و فعالیت و تحرکات تروریستی داعش در این مناطق پرداختند.

همچنین تصمیم گرفته شد که وزارت پیشمرگ و ارتش عراق در آینده ای نزدیک به منظور توافق نهایی در مورد فعالیت مشترک در مناطق مورد مناقشه نشست دیگری را برگزار کنند.

مناطق مورد مناقشه میان دولت عراق و دولت اقلیم کردستان به کرکوک و بسیاری دیگر از مناطق این کشور اطلاق می شود که در چارچوب سیاست تعریب رژیم بعث صدام هدف تغییر گسترده بافت جمعیتی قرار گرفته و کردهای ساکن این مناطق طی تبعید و کوچ اجباری به دیگر مناطق عراق منتقل شده و عرب های ساکن منطقه فرات میانه و جنوب جای آنان را گرفتند.

موضوع اداره و تحت کنترل آن ها به اصلی ترین موضوع مورد اختلاف میان اربیل و بغداد تبدیل شده و اقلیم کردستان تأکید می کند که این مناطق کردستانی بوده و باید به اقلیم ملحق شود.

پس از وقایع 16 اکتبر 2017 نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان از این مناطق خارج شده و نیروهای عراقی جای آنان را گرفتند و گفتگوهای انجام شده میان اربیل و بغداد برای بازگشت پیشمرگ ها به این مناطق تاکنون بی نتیجه بوده است.

شورش اسماعیل وزیر پیشمرگ اقلیم کردستان نیز در وز عید قربان طی پیامی تأکید کرد که با توجه به واقعیات موجود و وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه عراق ایجاد روابط مستحکم و همکاری و هماهنگی میان نیروهای پیشمرگ با ارتش عراق، ضرورتی انکار ناپذیر است.

وزیر پیشمرگ اقلیم کردستان افزود که باید ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ با همکاری یکدیگر خلأ امنیتی موجود در مناطق مورد مناقشه را رفع کرده و اجازه سوءاستفاده عناصر داعش از این خلأ امنیتی برای سازماندهی مجدد خود و از سرگیری دوباره فعالیت های تروریستی را ندهند.