سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  14:03   

کارشناسان مسائل سوریه:

پ.ک.ک نقش مهمی در اداره شمال سوریه ندارد

سرویس جهان- دو کارشناس مسائل سوریه معتقدند اکنون کسانی اداره امور شمال سوریه را در دست دارند که نه تجربه جنگ گریلایی پ.ک.ک دارند و نه در کوهستان تحت کنترل پ.ک.ک در شمال عراق حضور داشته اند.

 

به گزارش کردپرس، الیزابت تزورکوف و عصام حسن، دو کارشناس مسائل سوریه، دو هفته پیش در مقاله ای به نقد عملکرد کردها در شمال سوریه پرداخته و آنها را به کنار گذاشتن اعراب از قدرت و تلاش برای کنترل بیشتر بر مناطق عمدتا عرب نشین متهم کرده و معتقد بودند که نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک که از 40 سال پیش با دولت ترکیه درگیر جنگ خونینی بوده است، نقش مهمی در کنترل شمال سوریه دارد.

اما آمی هولمز، استاد دانشگاه هاروارد و ولادیمیر ویلگنبرگ، کارشناسان مسائل سوریه و کردهای این کشور، در مقاله ای که در نشریه نشنال اینترستس منتشر شده، بر این باورند که پ.ک.ک در حال حاضر نقش موثری در اداره منطقه خودگردان کردی در شمال سوریه ندارد.

آنها معقدند که بسیاری از کردهای عضو حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه یا PYD که در حال حاضر اداره خودگردان کردی در شمال شرق سوریه را در دست دارند، از کردهای محلی سوریه بوده اند که نه در کوهستان قندیل(محل استقرار فرماندهی پ.ک.ک) آموزش دیده اند و نه در جنگ هایی گریلایی پ.ک.ک مشارکت داشته اند.

این دو کارشناس تاکید کرده اند که دانشگاه هایی برای تربیت نیروهای کارآمد جهت اداره شمال سوریه و متشکل از کردها و اعراب در این مناطق ایجاد شده اند و این افراد محلی هستند که نقش مهمی در اداره منطقه دارند و نه کادرهای پ.ک.ک.

آنها مدعی شده اند که کردهای سوریه در مناطق تحت کنترلشان که عمدتا عرب نشین است، از اعراب برای هدایت امور این مناطق استفاده می کنند به طوری که هیچ کدام از شورای قانونگذار 300 نفره دیرالزور کرد نیستند.

این دو کارشناس به ائتلاف مبارزه با داعش که متحد کردها در شمال سوریه هستند، توصیه کرده اند که کمک های اقتصادی خود را همراه با مشاوره های نظامی و حمایت های تسلیحاتی به کردها ارائه کنند تا زمینه ثبات هرچه بیشتر در این مناطق فراهم شود و مبارزه ای فراگیر برای جلوگیری از بازگشت داعش به این مناطق فراهم شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا