سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  14:32   

با پایان فاز اول واکسیناسیون دام ها در کردستان؛

بیش از یک میلیون راس دام در کردستان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شد

سرویس کردستان- فاز اول اجرای طرح واکسیناسیون رایگان دام‌ها علیه بیماری تب برفکی در استان کردستان پایان یافت و یک میلیون و ۲۵۸ هزار و ۴۸۹ راس دام علیه این بیماری واکسینه شدند.

به گزارش کُرد پرس به نقل از ایرنا،  مدیرکل دامپزشکی کردستان  گفت: فاز اول واکسیناسیون رایگان جمعیت دامی استان علیه بیماری تب برفکی از اول تیر آغاز و ۲۰ مرداد با عملکرد بسیار خوب اکیپ‌های بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی پایان یافت.

مجتبی ورمقانی با اشاره به اینکه اکیپ های دامپزشکی در سراسر استان برای انجام این فاز به یک هزار و ۱۷۶ روستا و واحد دامی صبح و شب مراجعه کردند، افزود: این تعداد دام شامل ۸۰ هزار ۶۶ راس دام سنگین و یک میلیون و ۱۷۸ هزار راس دام سبک است.

وی اظهار داشت: بیشترین میزان مایه کوبی در این فاز با ۲۰۴ هزار و ۱۲۸ راس مربوط به شهرستان بیجار و پس از آن با ۱۹۵ هزار و ۷۰۴ راس دام در شهرستان قروه انجام شده است.

ورمقانی اضافه کرد: این عملیات به صورت کاملا رایگان انجام شد و در بسیاری از موارد عملیات مایه کوبی توسط گروه های اعزامی بخش دولتی با پوشش مناطق پر خطر و نقاط مرزی و واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی در دو شیفت صبح و عصر انجام گرفت.

مدیر کل دامپزشکی کردستان یادآور شد: این عملیات با اولویت دام های حساس و با پوشش کامل مناطق مرزی و پر خطر و کانون های بیماری و با استفاده از ۶۵ گروه دولتی و بخش غیر دولتی و ۱۵ گروه بازرسی برای نظارت بر عملکرد اکیپ های مایه کوب انجام شده است.

وی با بیان اینکه امسال علاوه بر تب برفکی، سه میلیون و ۳۰۰ هزار راس دام در این استان علیه بیماری های مشترک بین انسان و دام و واگیر دامی مایه کوبی می شوند، گفت: طرح واکسیناسیون رایگان جمعیت دامی استان علیه بیماری های بروسلوز، شاربن و آبله است.