سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 22 مرداد 1398  ::  17:34   

سیل 70 میلیارد ریال به آثار تاریخی آذربایجان غربی خسارت زد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی از خسارت ۷۰ میلیارد ریالی رگبار و سیل بهاره به بناهای تاریخی استان خبر داد.

جلیل جباری، در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار کرد: برخی از این بناهای تاریخی در سیل‌ امسال آسیب دیده‌ که مسجد جامع ارومیه، پل ساروق تکاب، کاخ‌موزه باغچه‌جوق ماکو از جمله آنهاست.

وی ادامه داد: در سفر دولت به آذربایجان‌غربی، ۲۰ میلیارد ریال برای احیا و تعمیرات حجرات مسجد جامع تامین اعتبار شده که در سال‌جاری پرداخت می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در خصوص جشنواره ملی گردشگری گفت: این جشنواره روزهای ۲۶ تا ۲۹ مرداد سال‌جاری با شرکت ۱۶ با رویکرد توجه به طبیعت‌گردی و بوم‌گردی برگزار خواهد شد. همچنین بخشی از این جشنواره نیز با عنوان گردشگری سلامت خواهد بود که بیمارستان های امید، آفتاب و سلامت از شرکت‌کنندگان در این غرفه‌ها هستند.

وی ادامه داد: چادرهای عشایری از سراسر کشور است که تا کنون 13  گروه سیاه چادر همزمان با این جشنواره اعالم آمادگی کرده اند و در سطح استان نیز عشایر شاهین‌دژ، اشنویه و پیرانشهر، مهاباد، ارومیه و نقده در این جشنواره حضور دارند.

جباری اضافه کرد: کردستان، اردبیل، خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و خوزستان از جمله استان های شرکت کننده در این جشنواره ملی هستند.