سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  07:59   

احتمال تصویب لایحه خدمت اجباری سربازی در مجلس عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از نمایندگان مجلس عراق از بررسی لایحه اجرای خدمت اجباری سربازی در مجلس و احتمال اجرای نظام خدمت وظیفه سربازی در این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس، حسن آلی در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، اعلام کرد که طرحی برای اجرای نظام خدمت وظیفه به مجلس عراق ارائه شده و مجلس در حال بررسی لایحه مربوطه برای بازگرداندن خدمت اجباری سربازی در عراق است.

نماینده مجلس عراق افزود که تمامی جریان ها و احزاب مختلف عراقی با تصویب این لایحه و اجرای خدمت اجباری سربازی در کشور موافق هستند و این مسئله ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد و به همین دلیل اختلافات و مناقشات سیاسی مانع تصویب لایحه و اجرای طرح مربوطه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح تاکنون به دلیل مهیا نبودن شرایط مناسب در عراق اجرایی نشده است، گفت که بنا به لایحه پیشنهادی برای خدمت اجباری سربازی در عراق، تمامی مردان بالای 18 سال این کشور که مشغول به تحصیل نباشند، مشمول این قانون می شوند.

همچنین گفت که مدت خدمت اجباری سربازی نیز کمتر از دو سال نخواهد بود، اما در لایحه مزبور پیشنهاد شده که این مدت برای افراد دارای مدارک دانشگاهی کمتر در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که پیشتر نیز وزارت دفاع عراق نیز در سال 2016 این طرح را تصویب کرد و از آمادگی کامل جهت آغاز دوره های سربازی ویژه شهروندان 19 الی 45 ساله خبر داده بود.

همچنین در سال 2018 ائتلاف سائرون در مجلس عراق نیز  طرح اجباری شدن سربازی در این کشور را به مجلس ارائه داد.