سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  09:34   

نشریه نظامی چین تحلیل کرد:

نتیجه مبهم توافق آنکارا-واشنگتن بر سر شمال سوریه و کُردها

سرویس جهان- نشریه چاینا میلیتاری می نویسد توافق اخیر ترکیه و آمریکا بر سر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نتیجه سازش این دو کشور بر سر مسائل مختلفی است و در مورد این که این توافق در شمال سوریه صلح به همراه داشته باشد باید مدت زیادی منتظر ماند.

 

به گزارش کردپرس، دو کشور ترکیه و آمریکا که منافع متضادی در شمال سوریه دارند هفته گذشته بر سر نحوه کنترل شمال سوریه که تحت کنترل نیروهای کرد سوریه است توافق کردند. با این که هنوز جزئیات این توافق منتشر نشده است اما طرح کلی این است که در نوار مرزی سوریه با ترکیه، بر منطقه امنی که عمق آن هنوز مورد اختلاف است، نیروهای آمریکا و ترکیه نظارت می کنند. مقدمه ایجاد منطقه امن در داخل  بیش از یک چهارم خاک سوریه و تحت کنترل کردهای این کشور، ایجاد مرکز عملیات مشترک آمریکا و ترکیه در داخل خاک ترکیه است.

از جمله شروط این توافق بیرون رفتن نیروهای کرد سوریه از منطقه امن مورد نظر است تا  بعد از این ترکیه نسبت به حضور نیروهای کرد سوریه در مرزهای جنوبی خود- که به گفته آنکارا ممکن است بر کردهای داخل ترکیه تاثیر بگذارند- نگرانی نداشته باشد. آمریکا هم از این نظر که با توافق فوق، ترکیه دیگر به کردها، متحد آمریکا در سوریه حمله نخواهد کرد از چنین توافقی راضی است.

اما نشریه نظامی چینی چاینا میلیتاری در تحلیل کوتاهی پیرامون توافق اخیر میان ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نوشته است این توافق حاصل سازش دو طرف بر سر مسائل مختلف میان دو کشور و نه فقط کردهای سوریه است. به همین دلیل، هنوز زود است درباره موفقیت آمیز بودن توافق میان ترکیه و آمریکا اظهار نظر شود.

این نشریه احتمال داده است ترکیه با توجه به این که نگران تحریم های آمریکا به دنبال خرید سیستم دفاعی اس 400 از روسیه است و همچنان خواهان دریافت جنگنده های اف 35 از واشنگتن است، با آمریکا بر سر تعامل با کردهای سوریه به توافق رسیده است.

این نشریه توافق اخیر را نتیجه نشست آنی میان دو طرف نمی داند بلکه این توافق حاصل ماهها گفتگو بوده و به این ترتیب، هم آمریکا خیالش از بابت مورد حمله قرار نگرفتن متحدانش در سوریه راحت است و هم ترکیه نگران تحریم شدن خود نیست.

با این حال، نشریه نظامی چینی هشدار داده است این توافق یک توافق منسجم و گسترده نیست و باید دید که آیا واقعا توافق آنکارا-واشنگتن بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، امنیت را به این منطقه هدیه خواهد داد یا خیر.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا