سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  10:05   

مشاور امور ایزدی ها در پارلمان کردستان:

ایجاد منطقه امن در سوریه موجب سرازیر شدن عناصر داعش به عراق می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مشاور امور ایزدی ها در پارلمان کردستان هشدار داد که تشکیل منطقه امن در سوریه موجب تهدید علیه مناطق مرزی عراق و سرازیر شدن عناصر داعش به مناطق این کشور به ویژه شنگال می شود.

به گزارش کردپرس، محما خلیل در گفتگو با شبکه تلویزیونی کردستان 24 گفت که به دلیل عدم کنترل کامل نیروهای دولتی بر مرزهای مشترک میان عراق و سوریه، عناصر داعش به آسانی در این مرزها تردد کرده و به خاک عراق و به ویژه استان نینوا نفوذ می کنند.

مشاور امور ایزدی های در پارلمان کردستان، ضمن اشاره به اینکه شنگال واقع در استان نینوا، منطقه پر تنش و بی ثباتی است، گفت که نفوذ عناصر داعش از سوریه به عراق و شنگال موجب وخامت وضعیت منطقه و مانع از بازگشت ‌آوارگان ایزدی به شنگال است.

وی که پیشتر منصب فرماندار شنگال را در اختیار داشت؛ هشدار داد که تشکیل منطقه امن در شمال سوریه که توسط آمریکا و ترکیه در حال بررسی و انجام است؛ تأثیرات منفی بسیاری بر عراق و به ویژه موصل و شنگال و دشت نینوا داشته و موجب سرازیر شدن عناصر داعش از سوریه به این مناطق می شود.

وی پیشتر نیز درخواست کرده بود که به منظور خروج نیروهای نظامی از شنگال و ایجاد ثبات و امنیت در آن، منطقه ای امن در شنگال برای بازگشت ایزدی ها و تأمین امنیت آنان تشکیل شود.

داعش در 3 اوت 2014 به شنگال حمله کرده و ضمن قتل عام وسیع ایزدی ها اقدام به ربودن و به بردگی گرفتن بیش از 6 هزار زن و مرد ایزدی کرد و این حمله موجب آوارگی 360 هزار تن از جمعیت 550 هزار نفری کردهای ایزدی ساکن شنگال شده و این آواره ها به دلیل نبود امنیت و عدم بازسازی شنگال نمی توانند به محل سکونت خود بازگردند.

طی روزها و هفته های گذشته اخباری در مورد حملات دوباره داعش به ایزدی ها در شنگال و کشته و مجروح شدن ایزدی ها و نیروهای عراقی، طی این حملات منتشر شده است.