سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  11:45   

مستند زندگینامه مرحوم خلیفه «میرزا آغه‌غوثی» روی پرده می رود

سرویس کردستان- معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری سنندج گفت: با هدف آشنایی بیشتر نسل امروزی با زندگی نامه هنرمندان و مفاخر برجسته  کردستان ،مستندی از زندگینامه مرحوم خلیفه میرزا آغه غوثی  با عنوان «پرنده نادر» در حاشیه مراسم جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت اکران می‌شود.

به گزارش کُرد پرس  سرکه‌وت نجفی  با بیان اینکه مرحوم خلیفه میرزا آغه‌غوثی یکی از هنرمندان و مداحان اهل بیت بود که سال‌ها عمر خود را صرف مداحی و آموزش کرد، گفت:  این مداح اهل بیت در سال 1307 در خانواده‌ای متدین در شهر سنندج دیده به جهان گشود و در سن نوجوانی نزد پدرش به سیر و سلوک تصوف و عرفان «طریقت قادری» پرداخت.وی افزود: مرحوم خلیفه  میرزا آغه غوثی با شرکت در جشنواره‌های داخلی و خارجی نامی جاودانه برای خود برجای گذاشت تا جایی که به پدر دف ایران شهرت یافت.

نجفی خاطرنشان کرد: خلیفه میرزاآغه غوثی دارای نشان درجه یک هنری در بخش موسیقی عرفانی دف نوازی معادل دکترای هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی اعلام کرد: با هدف آشنایی بیشتر نسل امروزی با زندگینامه این هنرمند وارسته مستندی از زندگینامه وی تحت عنوان پرنده نادر تهیه و در  حاشیه  مراسم جشنواره بین المللی دف نوای رحمت در پردیس سینما بهمن سنندج اکران خواهد شد.

وی تصریح کرد: مستند زندگینامه مرحوم خلیفه میرزا آغه غوثی به سفارش شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج و به کارگردانی ستار چمن گلی و تحقیق ویدا صالحی تهیه شده است.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری سنندج گفت: این مستند در 56 دقیقه به روایت زندگینامه این شخصیت برجسته و مصاحبه با بزرگان موسیقی در مورد وی پرداخته است.

نجفی اعلام کرد : این مستندد ساعت 18 پنج شنبه 24 مرداد ماه در سینما بهمن سنندج اکران خواهد شد.

مرحوم خلیفه میرزا آغه غوثی در سال 1386 به دیار حق شتافت.