سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  12:38   

نماینده‌ کُرد مجلس عراق اعلام کرد:

بی اعتنایی بغداد به‌ درخواست کُردها برای بازگشت نیروی پیشمرگ به‌ مناطق مورد مناقشه‌

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از نمایندگان مجلس عراق ضمن هشدار نسبت به‌ افزایش تحرکات داعش در مناطق مورد مناقشه‌ این کشور، از بی اعتنایی بغداد به‌ درخواست اقلیم کردستان برای بازگشت نیروهای پیشمرگ به‌ این مناطق انتقاد کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس به‌ نقل از شارپرس، شیرکو میر ویس نماینده‌ کُرد مجلس عراق درباره‌ خطر افزایش تحرلات داعش در عراق، گفت: تحرکات و عملیات نظامی داعش به‌ ویژه‌ در مناطق مورد مناقشه‌ افزایش چشمگیری داشته‌ است و لازم است در راستای تامین امنیت مناطق مورد مناقشه‌، میان نیروهای نظامی عراق و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان، هماهنگی و همکاری وجود داشته‌ باشد.

میرویس اشاره‌ کرد: تحرکات عناصر مسلح داعش از سمت سوریه‌ به‌ سوی استان نینوا تا صلاح الدین و دوزخورماتو و همچنین استان انبار به‌ صورت چشمگیری افزایش یافته‌ است.

وی بر ضرورت حضور نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در مناطق مورد مناقشه‌ با هدف تامین امنیت این مناطق تاکید و اظهار کرد: بدون حضور نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان، تامین امنیت در مناطق مورد مناقشه‌ عراق امری محال است و بدون حضور این نیرو نمی توان خلا امنیتی موجود را پر کرد و هماهنگی و همکاری میان نیروی پیشمرگ و ارتش عراق ضرورتی انکار ناپذیر است.

نماینده‌ کُرد مجلس عراق از بی اعتنایی بغداد به‌ درخواست اقلیم کردستان برای بازگشت نیروی پیشمرگ به‌ مناطق مورد مناقشه‌ خبر داد و ضمن انتقاد از این رویکرد، دلیل آن را ارسال پیام ها و اطلاعات اشتباه‌ و بی اساس از سوی فرماندهان میدانی در مناطق مورد مناقشه‌ به‌ دولت عراق اعلام کرد.

شیرکو میر ویس دلیل حملات اخیر داعش در مناطق مورد مناقشه‌ را ناتوانی نیروهای دولت مرکزی عراق در تامین امنیت این مناطق و وجود خلا امنیتی به‌ دلیل عدم حضور نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عنوان کرد.

 شایان ذکر است طی دو سال اخیر و پس از بازگشت نیروهای عراقی به‌ مناطق مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی عراق موسوم به‌ مناطق مورد مناقشه، کُردها در مذکرات و گفتگوهای رسمی با بغداد خواستار بازگشت نیروهای پیشمرگ به‌ این مناطق در راستای تشکیل فرماندهی مشترک و تامین امنیت این مناطق شده‌ اند، اما بغداد پاسخ مشخصی به‌ این درخواست ها نداده‌ و بر توانایی نیروهای عراقی برای تامین امنیت و ثبات همه‌ استان های کشور به‌ ویژه‌ مناطق مورد مناقشه‌ تاکید دارد.

طی چند روز اخیر هیئت های ویژه وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و ارتش عراق، نشستی را به منظور گفتگو در مورد همکاری در مقابله با داعش انجام دادند.

این نشست به منظور گفتگو در مورد ایجاد هماهنگی و همکاری میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق برای مقابله با داعش به ویژه در مناطق مورد مناقشه عراق برگزار شده است و طرفین در این گفتگو به بررسی شرایط و وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه و فعالیت و تحرکات تروریستی داعش پرداختند و تصمیم گرفته شد که وزارت پیشمرگ و ارتش عراق در آینده ای نزدیک به منظور توافق نهایی در مورد فعالیت مشترک در مناطق مورد مناقشه نشست دیگری را برگزار کنند.

از سوی دیگر، شورش اسماعیل یکشنبه 20 مرداد / 11 اوت، طی بازدید از مواضع نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان، تأکید کرد با توجه به واقعیات موجود و وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه عراق، ایجاد روابط مستحکم و همکاری و هماهنگی میان نیروهای پیشمرگ با ارتش عراق، ضرورتی انکار ناپذیر است.