سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  16:20   

یکی از رهبران شورای عربی:

اعراب کرکوک منصب استاندار را حق خود می دانند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از رهبران شورای عربی در کرکوک مدعی شد که منصب استانداری حق اعراب است؛ چرا که بر اساس اداره آمار، آنها در این استان مورد مناقشه اکثریت هستند.

به گزارش کردپرس، محمد خضر، از رهبران شورای عربی در استان کرکوک در شمال عراق بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری بغداد الیوم تاکید کرد که بر اساس داده های اداره آمار، شهروندان عرب در این استان مورد مناقشه اکثریت به شمار می آیند و در نتیجه منصب استانداری حق آنها می باشد.

خضر در این باره اظهار داشت: بحث و جدل در رابطه با منصب استاندار کرکوک تبدیل به مهم ترین مشکل حل نشده میان قومیت های مختلف استان شده است؛ بر اساس اداره آمار درصد اعراب در کرکوک به 50 درصد رسیده و در نتیجه ما بر این باوریم که منصب استاندار حق ما است.

این عضو ارشد شورای عربی در کرکوک با اشاره به انتخابات شوراهای استانی در عراق که بنا بر اعلام کمیسیون عالی مستقل انتخابات، قرار است اوایل ماه آوریل سال آینده میلادی (اواسط فروردین 1399) برگزار شود، همچنین تصریح کرد: صرف نظر از نتایج انتخابات، منصب استاندار از آن اعراب خواهد بود چرا که قومیت عرب طی سال های گذشته از محرومیت رنج برده و در حاشیه قرار گرفت.

این در حالی است که پس از تسلط نیروهای فدرال عراق بر بیشتر مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان از جمله کرکوک در اواسط اکتبر سال 2017 میلادی، نجم الدین کریم، استاندار کُرد این استان از سمت خود برکنار شد و از آن هنگام تاکنون نیز این منصب در دست اعراب است جایی که راکان الجبوری به عنوان سرپرست استانداری فعالیت می کند با این حال احزاب کُرد و ترکمان به طور جداگانه تاکید دارند که جانشین وی باید از آنها باشد.