سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  16:26   

علیرغم نزدیک شدن فصل توقف عملیات عمرانی؛

هنوز خبری از ابلاغ اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه نیست

سرویس آذربایجان غربی- مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در خصوص اعتبارات سال ۹۸ ستاد احیای دریاچه ارومیه هنوز مبلغی ابلاغ نشده است.

به گزارش کردپرس، فرهاد سرخوش مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اخیرا در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: «سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق ماده 10 و 12 به دریاچه ارومیه اعتبار ابلاغ و ۱۰۰ درصد آن تخصیص یافته است اما هنوز خبری از ابلاغ اعتبارات سال 98 نیست».

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه خرداد ماه سال جاری نیز در خصوص اعتبارات استاد احیای دریاچه به کردپرس گفته بود؛ رایزنی هایی جهت تخصیص اعتبار از محل ماده 10 و 12 وجود دارد و در چند روز آتی مبلغ این اعتبار ابلاغ خواهد شد.

اما با گذشت 3 ماه هنوز میزان اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه ابلاغ نشده و این مسئله همانند سناریوی پارسال تکرار می شود. سال گذشته نیز تا مرداد ماه هیچ اعتباری از محل ماده ۱۰ و ۱۲ ستاد بحران برای طرح های احیای دریاچه ارومیه ابلاغ و اختصاص نیافته بود و این مورد بارها از سوی مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تذکر داده شد تا اینکه فصل عمرانی به پایان رسید.

در آن زمان سرخوش معتقد بود؛ «عدم تخصیص اعتبارات به طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه، منجر به عقب ماندن برنامه های این ستاد از برنامه زمان بندی شده است و با توجه به شرایط آبی موجود و نیز وضعیت بحرانی دریاچه، تاخیر در اجرای طرح های ستاد احیا شرایط را بحرانی تر می کند».

این روند تا مهر ماه نیز ادامه داشت و بار دیگر مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه نسبت به عدم تزریق اعتبارات واکنش نشان داد و به کردپرس گفت: «با توجه به شرایط جوی در نیمه دوم سال امکان ادامه اجرای طرح ها متوقف می شود و عدم تزریق اعتبارات مورد نیاز نیز، باعث شده که تا کنون طرح ها اجرایی نشوند و ستاد احیا به طور کلی از برنامه زمان بندی شده عقب بماند که این مسئله مطلوب نیست».

تا اینکه در آبان ماه رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی از ابلاغ 2 هزار و 220 میلیارد ریال اعتبار ویژه برای اجرای طرح ها و پروژه های احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این اعتبار ابلاغی تنها بخشی از اعتبار مصوب هیات دولت است.

حضرتی پر، با انتقاد از افرادی که بدون اطلاع از روند مصوبه های هیات دولت در خصوص اعتبار احیای دریاچه ارومیه ابهام آفرینی می کنند، بیان کرد: «کل اعتبار ابلاغی به پروژه های احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از سال 1393 تا 1396 حدود 10 هزار و 552 میلیارد ریال بوده که 31 درصد این رقم با توجه به وضعیت مالی کشور تخصیص یافته است که رقم مطلوبی به شمار می رود».

در واقع این 31 درصد اعتبار تخصیص یافته حدود 3 هزار و 645 میلیارد تومان بود که به گفته معاون عمرانی استانداری آذربایجان غربی از سال 93  تا کنون ستاد احیای دریاچه ارومیه در راستای احیای دریاچه هزینه کرده است.

اما آنچه که برای ستاد احیای دریاچه اهمیت دارد ابلاغ و تخصیص اعتبارات ستاد قبل از اتمام فصل عمرانی است، اما هر سال اعتبار در نظر گرفته شده برای دریاچه در پایان سال یا در سال جدید ابلاغ می شود و این مسئله به کند شدن عملیات اجرایی و عمرانی ستاد احیا روبه رو شده است.