سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  20:49   

با حکم مشاور رییس جمهور؛

پنجمین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو معرفی شد

سرویس آذربایجان غربی- با حکم «مرتضی بانک» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «محمدرضا عبدالرحیمی» به عنوان «رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو» منصوب شد.

به گزارش کردپرس،«محمدرضا عبدالرحیمی» به عنوان عضو اصلی هیات مدیره  و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو، به مدت سه سال جایگزین «غلامرضا سلیمانی» شد، تا پنجمین مدیرعامل این سازمان باشد.

از ابتدای تاسیس منطقه آزاد ماکو تا کنون 5 مدیر در این سمت قرار گرفته اند که آخرین مدیر عامل "غلامرضا سلیمانی" بود که پس از 14 ماه خدمت، اوایل خرداد ماه سال جاری استعفای خود را تقدیم دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کرد.

به نقل از اقتصاد 24، «غلامرضا سلیمانی» در حالی استعفا داد که حکم انتصابش را روز ۲۷ فروردین ۹۷ برای مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین وابسته به شستا(شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) دریافت کرده بود.

این استعفا با واکنش های متعددی مواجه شد و بسیاری معتقد بودند عدم ثبات مدیریتی به مناطق آزاد لطمه می زند.

استعفای مدیر قبلی به دلیل مشکلات خانوادگی بود

اما مشاور رئیس جمهور امروز در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: قصدی برای تغییر مدیریت عامل این سازمان وجود نداشت و مدیرعامل قبلی بنا به شرایط خاص خانوادگی امکان حضور در منطقه را نداشت.

مرتضی بانک افزود: دکتر سلیمانی با حضور ۱۴ ماهه خود در رأس مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو اثربخشی فراوانی در برنامه های توسعه ای منطقه داشتند. با تلاش ایشان و بدنه مدیریت منطقه و استان در این مدت کارهای ارزنده، مهم و اساسی در ماکو انجام شد که می بایست از این خدمات و فعالیت ها تقدیر کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی  با اشاره به اینکه مدیرعامل فعلی سازمان منطقه آزاد ماکو از همکاران با سابقه و با تجربه در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بوده است، تاکید کرد: داشتن برنامه و شفافیت در برنامه ها اعتماد بیشتری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. این برنامه و در کنار آن شفافیت در امور در ماکو به شرایط مطلوبی رسیده ولی همچنان نیازمند تکمیل شدن است.

رشدی ۱۰۰ درصدی سرمایه گذاری در مناطق آزاد نسبت به سال گذشته

بانک ادامه داد: هم اکنون روند سرمایه گذاری در کشور با تمام مشکلاتی که دارد با اعتماد به بدنه مدیریت پیش می رود. این اعتماد متقابل در مناطق آزاد نمود بیشتری پیدا کرده بطوریکه افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته رشدی ۱۰۰ درصدی داشته است.

مشاور رییس جمهور با اشاره به وجود مشکلاتی همچون ثبت سفارش کالا، مسائل گمرکی، سرمایه گذاری و مالیاتی اظهار کرد: با هماهنگی نهادهای ذیربط در حال رفع این مشلات هستیم و در همکاری با وزارت صمت توافقات خوبی انجام گرفته و امکان ثبت سفارش کالا برای ورود و خروج از منطقه دیروز از سوی وزارت صمت ابلاغ شد.

مرتضی بانک درباره روند فعالیت صادراتی مناطق آزاد نیز گفت: میزان صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ۹۷ حدود ۱۹ میلیارد دلار بوده و بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این مناطق کار می کنند که البته این میزان اشتغال مربوط به افرادی است که به صورت رسمی از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند می شوند.

به گزارش کردپرس، به استناد ماده (۶) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و با توجه به تفویض اختیار ریاست محترم جمهوری و نظر به سوابق و تجربیات ارزشمند به موجب این ابلاغ به عنوان «رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو» منصوب می شود.

امروز "محمدرضا عبدالرحیمی" به عنوان پنجمین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو انتخاب شد.

او دارای مدرک دکتری مدیریت، گرایش کارآفرینی است و از مهمترین سوابق کاری عبدالرحیمی می توان به، معاون مدیرکل بین الملل سازمان ایرانگردی و جهانگردی، عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت مادر تخصصی فرودگاه های کشور، رییس کمیته نظام جامع مدیریت عملکرد و بهره وری شرکت فرودگاه های کشور، عضو اصلی کمیته دائمی اقتصادی اتحادیه، مدیر دفتر نظارت و ارزیابی عملکرد، مدیر دفتر برنامه ریزی، بودجه و سرمایه گذاری و سرپرست معاونت برنامه ریزی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد.

 گفتنی است؛ منطقه آزاد ماکو بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد بزرگ جهان بعد از شانگهای چین است و از موقعیت استثنایی در حمل و نقل و ترانزیت کالا به واسطه اتصال به بازارهای اروپا و آسیای میانه برخوردار است.