سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  22:53   

احیای یکی از جشن‌های باستانی زرتشتیان در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- زرتشتیان اقلیم کردستان اقدام به احیا و برگزاری یکی از جشن های باستانی آیین زرتشتی کرده و مراسمی را نیز به مناسبت عید قربان در سلیمانیه برگزار کردند.

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی روداو گزارش داد که آوات حسام الدین مسئول امور زرتشتیان در وزارت اوقاف و امور دینی اقلیم کردستان امروز چهارشنبه 23 مرداد ضیافت نهاری را به مناسبت عید قربان در سلیمانیه برگزار کرده است.

وی به روداو اعلام کرده که 8 تن از  شخصیت های مسلمان و دیگر طیف های دینی سلیمانیه به این ضیافت دعوت شده و در آن حضور داشته اند.

از سوی دیگر پیر لقمان رئیس مرکز زرتشتیان اقلیم کردستان اعلام کرد که روز پنج شنبه 24 مرداد زرتشتیان اقلیم جشنی را به نام جشن پیمان که از جشن های باستانی و کهن آیین زرتشتی است، در غار قسقاپان واقع در روستای زرده از توابع سلیمانیه برگزار می کنند.

وی افزود که جشن پیمان از کهن ترین جشن های فراموش شده زرتشتی و جشنی شبیه نوروز و برای پیمان بستن با خاک  بوده که در طول بیش از  1400 سال گذشته برگزار نشده و زرتشتیان اقلیم در 4 سال گذشته اقدام به احیا و برگزاری دوباره این جشن باستانی کرده اند.

پیر لقمان با اشاره به اینکه در 4 سال گذشته هزاران تن از مردم اقلیم در برگزاری این جشن مشارکت کرده اند، مردم اقلیم را برای شرکت در مراسم و جشن پیمان فراخواند.

وی پیشتر نیز اعلام کرده بود که طی 4 سال گذشته و با آغاز فعالیت های جامعه زرتشتیان اقلیم کردستان برای احیا و توسعه این آیین و گسترش آن، گرویدن مردم و به ویژه دانشجویان، زنان و جوانان، به آیین زرتشت، علیرغم عدم همکاری و حمایت دولت و حملات گروه های تندروی اسلامی، بیشتر شده و مراکز دینی زرتشتیان در مناطق مختلف اقلیم و نیز در کشورهای اروپایی، استرالیا و آمریکا ایجاد شده است.

همچنین در تاریخ 7فروردین زرتشتیان شهر سلیمانیه اقلیم کردستان مراسمی را تحت عنوان 3 هزار و 757 مین سالگرد زادروز زرتشت و با اجرای مراسم ویژه آیینی خود، برگزار کردند.

روداو همچنین گزارش داده که سه معبد ویژه زرتشتی نیز در اقلیم کردستان وجود داشته و 300 هزار پیرو این آیین نیز در این معابد به اجرای امور و مناسک دینی خود می پردازند.

آیین زرتشت از سال 2015 میلادی به عنوان یکی از دین های رسمی در اقلیم کردستان شناخته شده و پیروان این آیین در اجرای امور دینی خود و دعوت شهروندان به آن، آزاد هستند.