سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 24 مرداد 1398  ::  07:53   

صلاح الدین دمیرتاش:

منطقی ترین راه، دیدار مستقیم و همکاری کردهای سوریه و حکومت ترکیه است

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با اشاره به اقدامات ترکیه برای تاسیس منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: منطقی ترین راه دیدار مستقیم و همکاری کردهای سوریه و حکومت ترکیه است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه بیرگون، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با اشاره به اقدامات ترکیه برای تاسیس منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: سیاست های ترکیه در قبال سوریه از همان روز اول هم اشتباه بود؛ اکنون نیز اشتباه است. اگر سیاست خارجی را بر مبنای شکست دیگری تاسیس کنید، یعنی بر مبنای شکست کردها و بشار اسد طراحی کنید از همان روز شکست خورده اید. سیاست ترکیه در قبال سوریه بایستی به جای تلاش برای شکست دیگری بر منبای اقدام برای دستاورد ترکیه بنا می شد. منطقی ترین راه این نیز زنده نگه داشتن راه های دیالوگ و مذاکره با تمام جریان های سوریه از جمله کردها و بشار اسد بود.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد:  سیاست خارجی نژاد پرستانه، مذهب گرایانه و توسعه طلبانه ترکیه این کشور را حتی به حمایت از جهادگرایان در سوریه نیز کشانده است. در حالی که کردهای سوریه برای همکاری نگاه خود را به ترکیه دوخته بودند؛ حزب عدالت و توسعه (AKP) به حمایت از جهادگرایان روی آورد. این نیز کردها را گام به گام به سمت روسیه و آمریکا کشاند.

دمیرتاش خاطرنشان کرد: امروزه اگرچه غیرممکن به نظر می آید ولی منطقی ترین و عاقلانه ترین راه مذاکرات مستقیم کردهای سوریه با ترکیه و همکاری این دو با یکدیگر است. اقدام برای جنگ و اشغال ترکیه را رو در روی تهدیدات بسیار بزرگتری قرار خواهد داد. از اصرار برای جنگ دست برداشته و با کردهای سوریه فضای دیالوگ و مذاکره را بایستی خلق کند. امیدوارم در کنفرانس سوری که حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) نیز در حال آمادگی برای برگزاری آن می باشد کردها نادیده گرفته نشوند. عدم دعوت حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) به آن کنفرانس را می توانم درک کنم ولی کردها نیز به نوعی بایستی در آن کنفرانس امکان حضور و اظهار نظر داشته باشند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها