انتشار:  جمعه 25 مرداد 1398  ::  15:07   

پیام اوجالان در روز عید قربان به دولت ترکیه::

هر زمان آماده صلح هستم

سرویس ترکیه - عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK در دیدار با برادر خود مهمت اوجالان در روز عید قربان یک بار دیگر با تأکید بر عملیات موسوم به چنگال ارتش ترکیه علیه PKK عنوان کرد: آماده صلح هستم.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، مهمت اوجالان برادر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK که در روز عید قربان برای دیدار با برادر خود به زندان امرالی سفر کرده بود در اظهاراتی با اشاره به پیام برادر خود در روز عید قربان عنوان کرد: عبدالله اوجالان با تأکید بر این که راه حل و فصل بحران سوریه جنگ نبوده و صلح است گفت: " در حال حاضر سه موضوع مهم در ترکیه مورد بحث است. اول: مسئله شمال و شرق سوریه، دوم: عملیات های چنگال و سوم: مشکلات سازمانی در ترکیه و فشار فزاینده علیه مردم در ارتباط با این سه موضوع".

اوجالان در ادامه پیام خود تصریح کرده است: "{در صورت حمله نظامی ارتش ترکیه به شرق فرات} هم ترکیه آسیب خواهد دید و هم مردمانی که در آنجا حضور دارند. ترکیه اگر می خواهد وارد سوریه شود این روش حل و فصل مسائل نخواهد بود. جنگ برای این ملت ها هیچ ارمغانی نخواهد داشت. 20 سال در سوریه زندگی کرده ام. مردم آنجا را به خوبی می شناسم. قبایل عرب آنجا را خوب می شناسم و با آنان رابطه دارم. مسئله با دموکراسی حل خواهد شد. هیچ موضوعی با جنگ حل نشده است".

اوجالان در این دیدار با اشاره به این که "آماده انجام هر گونه مسئولیت در حل و فصل مسئله کردها هستم" در خصوص عملیات موسوم به چنگال نیروهای ارتش ترکیه علیه مواضع PKK در اقلیم کردستان عراق نیز گفت: حرکت در اینجا به معنی جنگ است. مسئله با عدم ریخته شدن خون انسان ها حل خواهد شد. ما هر زمان آماده صلح هستیم. هر زمان مخالف جنگ خواهیم بود، صلح بایستی به جای جنگ حاکم شود".

اوجالان در خصوص حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) نیز بیان کرد: 60 نماینده ملت در مجلس دارند. در انتخابات اخیر نیز شهرداری هایی را پیروز شده اند. دفعه پیش هم اعلام کردم. اگر بیرون از زندان بودم  کوچه ها را هم تمیز می کردم. در هر جا نمایندگان ملت 24 ساعته باید همراه با مردم باشند. حزب یک سازمان بزرگ دموکراسی است. اراده ملت بوده و باید به ملت خدمت کند. این ملت اراده خود را به آنان تحویل داده اند. آنان نیز مستخدمان این ملت هستند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عبدالله اوجالان
#پ.ک.ک
#کردها